Lafı hiç uzatmadan ve giriş cümlesini dahi kısa tutarak, bu yazıyı keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. 2021 yılı bana neleri öğretti, nelerin kıymetini anladım ve benden neleri götürdü?

Ne öğrendim ben bu yıl? 

Şu sabah uyanır uyanmaz, yılın son günü olduğunun bilinciyle uyandım. Esasen bu günün diğerlerinden hiçbir farkı yok. Sıradan bir gün fakat içerisine yüklediğimiz anlam başka. Bu, hayatta da böyledir. Anlam yüklediğimiz, sıradan ve çok normal diyebileceğimiz şeyler dahi her zaman bizim yüklediğimiz anlamlar ile güzelleşiyor ve o sebeple bizlere farklı geliyor. Bu yıl öğrendim ki aslında güzelleştirdiğim her şey benden kaynaklı. Ben o kadar güzel ve farklı bakıyorum ki -her şeye değil, sadece benim hissettiğime- o şey çok güzel ve farklı oluyor benim için. Her insan açısından bu böyledir. Siz tahtaya çiçek gibi bakarsanız o dünyadaki herkes için tahta olabilir ancak sizin için çiçektir ve bunu kimse değiştiremez. Öğrendiğim en güzel şey sanırım bu oldu.

Peki ben neyin kıymetini anladım? 

Kıymetini anladığım en büyük şey verilen emek oldu. Üzülerek söylüyorum ki yüksek lisansımı bir danışmanımın geç hamle yapması üzerine tamamlayamadım, yarıda kaldı, bıraktım çünkü yapılan bu sistematik hata sebebiyle benim tüm gayretim, emeğim elimden alınmış oldu. Bunun karşısında da tüm çabam, heveslerim kırıldı. Sadece bu mevzu değil, birçok şey yaşadım. Arkadaşlık ilişkisi, özel konumda bir duygu ve farklı durumlar... Kıymetini anladığım en büyük şey, içeride verilen savaş. Bu bir emek, mücadele... Kalıplarımızın dışına çıkarak verdiğimiz her emek inanılmaz değerlidir zira çevremde var olan sevdiğim, kıymet verdiğim her insanın inanılmaz çabalar vererek, tırnaklarıyla kazıdığı şeyleri elinde olmayan sebeplerden dolayı kaybettiğini gördüm. Belki üzüldüler, belki ben üzüldüm ancak verilen her emeğin sonucunda elden kayıp giden şeyler ya da kazanılan tüm kazanımlar bizleri doğruya, olgunluğa eriştirecek olmanın bilincinde kalalım, kalınız. Emeğin, ancak saygı duyularak ilerleyen zorlamanın kıymetini, hayatınızda var olanların değerini her daim bilmek... Kıymeti öğrendim. En çok da kendi kıymetimi: Siz kendinize kıymet verin, kendinizi mutlu edin ki çevrenizi de mutlu edebilecek enerjiye sahip olun.

Neleri götürdü bu yıl? 

Her yıl olduğu gibi yine verilen emekler sonucunda istemeden de olsa 2021 yılı da bazı çalışmalarımızı ve bazı sevdiğimiz insanları götürdü bizden ancak biliniz ki her şey geçiyor. Zorlaya zorlaya yaptığınız her iş size karşı tepki olarak, negatif dönecektir, bunu bilin. Bu sizden çok şey götürecek. Bir noktaya kadar bir işi zorlamalısınız, bir noktadan sonra hallolacak her iş makul düzeyde size dönmüş olacaktır ve bu kendiliğinden gerçekleşiyor. Bu sebeple, benden gitmiş olan her şeyin sebebi negatifliğin sınırlarını zorlayıp onu pozitife evirmeye çalışmam, inanılmaz şekilde zorluyor olmamdan kaynaklıydı. Bu, her zaman için büyük yanlıştı.

2021'in 'en' sözlerini paylaşmak istiyorum, kendilerinden izin almadığım için özür dilerim fakat bunları not etmiştim:

Twitter'daki, büyük Fenerbahçeli Murat abimin sözü: "Durumları ve olayları gerektiği kadar sal, tercihler noktasında hayat sana zaman içerisinde olabileceği en şeffaf halde yolu gösterecektir. Bu yüzden acele etme, tercihler kendiliğinden belirlenecek."

Yine sanatsal bakış açılarıyla bana her zaman harikulade bakış açıları kazandırmış Deniz Mistepe der ki, ''Hayattaki öğretiler, hayatımızın esas amacı. Tıpkı benim gibisin ama seninle tek farkımız, sen bir şovalye ruhuna sahipsin. Negatif enerjinin üzerine üzerine gittikçe daha da negatif oluyor. Negatiflikler senin zorlamanla pozitife evrilmezler aksine daha büyürler ve en sonunda patlarlar. Neye uğradığını şaşırırsın. Sakin ol.''

Uzun yıllar tanıdığım ve çok iyi bir Fenerbahçeli olan Çetin Şahin abim bana bu yıl şunu söylemişti: "Şikayet de etsen veya etseniz, kırılsan veya kırılsanız, kızsan ya da kızsanız da, her yönüyle ne hissediliyor olursa olsun bunları bile bile, insanlar birbirlerine bunları söyleye söyleye her şekilde kalmak istediklerinde bir noktada çözüme ulaştırılıp kalınacaktır. Sen ya da başkası ama doğru zamanda. Herkes net olduğunda en doğru zamanda her şey olacaktır. Evlendim ve eşim benim her b*kumu bilerek bana evet dedi. Birbirimizin her şeyini biliriz, zamanla öğrendik, hem de uzun bir zaman. Mutluyuz Reha."

Esasen bir Ekonomi Uzmanı olan Dr. Rahmi İncekara hocam ancak içinde nahif bir beyefendi yatar ki onun da bana hayatı ekonomi diliyle yorumlayarak söylediği şey şudur: "Piyasayla kavga etmemek gerek. Piyasasının bir dengesi var, her şey orada belli olur. Piyasa seni tanır ve bilirse zaten seninle olur eğer sen piyasa ile inatlaşırsan, piyasa seni bırakır, bıraktırmış olursun."

Yanisi, hayatınızda var olan insanların değerini ve kıymetini bilin. Yapamıyor olduğunuz şeylerin çözümü aslında çok basittir; sinirlenmeden, sakin kalındığında konuşabilmek. Biliyorum, herkesin yapısı buna müsait değildir ancak isteyen her insan medeni ve olgun biçimde her şeye açık olarak ilerleyebilir, çözüme de kavuşturabilir ancak bazen insanların beklentileri tamamen farklı olabilir. Bu durumlarda özel kıldığınız o kişi için mutlak emek verin, kaybetmemek için elbette çabalayın ancak en olmadık noktalarda işlerin alakasız yokuşlara sürüldüğü boyutlarda ise bırakın öyle dursun. 
Ben sizi bu noktada hem Murat abinin sözlerine hem de Çetin abinin sözlerine sevk edeceğim, tekrar tekrar okuyun. Hayatta her şey olabilir, hayatta her güzellik doğru zamanda olabilir, siz isteyin, başaramayacağınız şey yok.

Bu yazıyı okuyan içinizden tek bir kişiyi hepinizden daha çok olmak üzere tabii ki sizleri de seviyorum, iyi bir yıl, iyi bir hayat diliyorum.

Allah'a ısmarladık, inşallah 31.12.2022'de başka bir yeni yıl yazısıyla görüşmek dileğiyle.