ABD merkezli Axios haber sitesi, 14 Mayıs’at düzenlenecek seçimlere ilişkin bir analize yer verdi. “Erdoğan, seçim yaklaşırken seçmenlerin korkularının üzerine oynuyor” başlıklı analiz, Dave Lawler imzasıyla yayınlandı.

'ERDOĞAN'IN OTORİTER TARZININ ALAMETLERİ'

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günkü cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken alışılmadık derecede savunmasız görünüyor” denilen yazıda, şu ifadeler kullanıldı: “Enflasyon ve şubat ayında meydana gelen yıkıcı depremlere verilen yetersiz yanıt, tartışmasız Erdoğan'ın otoriter tarzının alametleri. Erdoğan, devlet kurumlarının içini boşaltmak ve deneyimsiz destekçilerini bu kurumlara yönetici atamakla suçlanıyor.”

İktidarın büyük medya kuruluşlarını kontrol altında tuttuğu belirtilen analizde, German Marshall Fund Ankara Direktörü Özgür Ünlühisarcıklı’nın değerlendirmelerine yer verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İstanbul mitinginde, Kılıçdaroğlu'nun 'deep fake' teknolojisiyle montajlanmış görüntüsünü izlettiğini hatırlatan Axios’a konuşan Ünlühisarcıklı, “Kutuplaştırma ve korku tacirliği, Erdoğan’ın iki temel taktidir” dedi.

'YUMUŞAK HUYLU ESKİ BÜROKRAT'

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘yumuşak huylu eski bürokrat’ olarak niteleyen Lawler, “74 yaşındaki Kılıçdaroğlu, kendisini sadece bir dönem görev yapacak ve Erdoğan'ın kendisi için inşa ettiği güçlü başkanlık sistemini ortadan kaldırmak için anayasal reformları denetleyecek bir köprü kurucu olarak tanıtıyor” ifadelerini kullandı.

'BİR ÖNİZLEME NİTELİĞİNDE'

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'na düzenlenen taşlı saldırıyı da hatırlatan Lawler, şöyle devam etti: “Polisler hiçbir müdahalede bulunmuyor gibi görünüyordu. Bazı analistler bu durumu, Erdoğan’ın seçim sonuçlarını reddetmesi durumunda yaşanacakların bir önizlemesi olarak yorumladı.”

Kaynak: Gazete Duvar