ABD'de bir hakim, Biden yönetiminin dokunulmazlık talebinin ardından Cemal Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman’a karşı açılan davayı düşürme kararı aldı.

ABD bölge mahkemesi hakimi John Bates, Kaşıkçı cinayetinin emrini Selman'ın verdiğine dair "güvenilir kanıtlar" olduğunu belirtse de Veliaht Prens'in getirildiği başbakanlık  görevi nedeniyle dokunulmazlık hakkı olduğunu belirtti.

T24’ün haberine göre, Geçmişte de ulusal güvenlik konularıyla ilgili davalara hakimlik yapan John Bates, verdiği karar nedeniyle "huzursuz" hissettiğini; ancak Biden yönetiminin dokunulmazlık ile ilgili tavsiyesi nedeniyle "elinin kolunun bağlı olduğunu" söyledi.

Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz ve Kaşıkçı'nın kurduğu demokrasi yanlısı Dawn grubunun açtığı davanın düşürülmesi, Suudi Arabistan'ın gelecekteki kralının cinayetten sorumlu tutulması için yapılan girişimleri efektif olarak sonlandırabilir.

Davanın düşürülmesinin ardından Selman, ABD'ye sorunsuz şekilde seyahat edebilecek. Ayrıca suçlu bulunması durumunda Selman'ın ABD'deki varlıkları da tehlikeye girebilirdi.

Biden, temmuz ayında yaptıkları görüşmede kendisinin Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olduğunu düşündüğünü Veliaht Prens'in yüzüne söylediğini belirtti.