Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kahramanmaraş'ta bulunan termik santrallerin yaşanan depremlerin ardından kullanım durumlarına dair açıklamalarda bulundu.

Afşin Elbistan'daki termik santrallerin depremden olumsuz etkilendiklerini bildiren Dönmez, "Oradaki termik santrallerimizde sorun oluştu ve şu anda hizmet dışı. Hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Bakım onarım çalışmalarına başladık” dedi.

'AFŞİN A' VE 'AFŞİN B' HİZMET DIŞI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, A Haber'de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Afşin Elbistan'da bulunan 2 termik santrale dair bilgi veren Dönmez şunları söyledi:

“Afşin Elbistan'da 2 termik santralimiz vardı. Bunlar 'Afşin A' ve 'Afşin B' adını verdiğimiz güçlü santraller. Bu santraller ilk depremden fazla olumsuz etkilenmemişti fakat aynı gün Elbistan merkezli deprem tam bu bölgede olduğu için oradaki termik santrallerimizde sorun oluştu ve şu anda hizmet dışı. Hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Bakım onarım çalışmalarına başladık."

'EN KISA SÜREDE SERVİSE ALMAYI HEDEFLİYORUZ'

"En kısa sürede servise almayı hedefliyoruz. Bu arada bizim bu santrallerin yokluğunu hissettirmeyecek şekilde zaten arz tarafında başka santrallerimiz de var. Şu anda elektrik anlamında gerek sanayinin gerekse şehirlerin ihtiyaçlarını karşılayacak elektrik üretim sistemimiz yeteri kadar var ve çalışmalara da devam ediyoruz."

'AKKUYU'DA HERHANGİ BİR SORUN YOK'

Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ndeki çalışmalara ilişkin, "Şirket ilk incelemeleri yaptı, herhangi bir sorun olmadığını açıkladı.

Akkuyu'nun iş makinası ve personel imkanlarını da biz kurtarma çalışmalarına ihtiyaç olduğu için oradan çekmiştik. Şimdi arama kurtarma çalışmaları bölge genelinde tamamlandığı için iş makinaları tekrar Akkuyu'ya gitmeye başladı. Çalışmalar da yeniden eski hızına ulaştı. Akkuyu'yu bu yıl sonuna kadar bitirmeyi planlıyorduk. Ben de önümüzdeki hafta santrale gidip değerlendirme toplantısı yapacağım. Arkadaşlarla hem depremle ilgili konuları, hem de kalan iş ve takvim çerçevesinde diğer hususları birlikte gözden geçireceğiz" bilgilerini verdi.