Bir seçmenle yaptığı HDP ile ilgili konuşması tepki çeken TİP İstanbul milletvekili adayı Ahmet Şık özür diledi. Öte yandan TİP de yaptığı açıklamada Şık’ın talihsiz ifadeler kullandığını söyledi.

TİP İstanbul 28. Dönem adayı Ahmet Şık, HDP’ye ilişkin sözleri nedeniyle özür diledi.  Şık, bir seçmenle yaptığı sohbette HDP’nin içerisinde sekterler olduğunu,  Selahattin Demirtaş’ın olmamasının HDP’yi de ortadan kaldıracağına ilişkin ifadeler kullanmıştı.

Konuşmasına dair “Fkrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan” tanımlaması yapan Şık, sosyal medya hesabından şu ifadeleri paylaştı:

“Konuyu, olayı, olaydaki kişileri ve bağlamını açıklamaya çalışmadan, fikrimi, kastımı ve duygumu yansıtmayan bu sözler nedeniyle kırdığım tüm HDP’li dostlarımdan ve Kürt halkından, TİP’li yoldaşlarımdan içtenlikle özür diliyorum. Öncelikle 14 Mayıs’a dek ve sonrasındaki ortak mücadele geleceğimiz boyunca da yegane çabam, barış ve kardeşlik arzumuza zarar vermemek, ittifakımızda cisimleşen umutlara gölge düşürmemek olacak.”

Öte yandan TİP de konuya dair bir açıklama yaparak, Şık’ın sözlerinin partiyi bağlamadığını ifade etti. TİP’ten yapılan açıklamada şu şekilde:

“İstanbul Milletvekilimiz Ahmet Şık’ın bugün kamuoyuna yansıyan sözleri partimizin görüşlerini yansıtmadığı gibi vekilimizin bugüne dek koruduğu mücadele kimliği açısından da talihsiz ve kastını aşan ifadeler içermektedir. Bu sebeple, başta HDP’li dostlarımız olmak üzere ittifak güçlerimizden, Kürt halkından, sol kamuoyundan ve tüm yurttaşlarımızdan özür diliyoruz. Barış ve kardeşlik için sürdürdüğümüz mücadeleden ve dayanışmamızdan asla vazgeçmeyeceğiz.”

NE OLMUŞTU?

Bir vatandaş ile yaptığı sohbette Şık, vatandaşın “O kadar sert ve sekter var ki HDP’de” sözleri sonrası Şık, “Hala var, bak Selahattin bugün canımıza okumuş. Güya aynı ittifaktayız. Yapan da Selahattin. Selahattin’i çıkar HDP’den ortada HDP kalmıyor” dedi.

Öte yandan Hasip Kaplan’ın “HDP’nin başına bir Türk geçmesin” ifadelerini hatırlatan vatandaşa Şık, “Ben de bundan rahatsızım zaten. Yeterince Türk faşist var, bir de Kürt faşistlerle uğraşamam” demişti.