CHP'nin milletvekili seçimlerine ilişkin olarak şehir şehir hazırladığı oy tahminlerine göre, AKP’nin İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerle birlikte 81 ilin tamamında oyları düşüyor.

Gazete Pencere’den Hayri Demir imzalı habere göre, CHP, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerin de aralarında bulunduğu 15 kentte birinci parti olması bekleniyor. AKP, İç Anadolu ve Karadeniz bölgeleri ağırlıkta olmak üzere 55 kentte birinci parti olurken, geri kalan 11 ilin tamamında Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) birinci parti olacak.

AKP’NİN OYUNUN YÜZDE 32,5 BANDINDA OLMASI TAHMİN EDİLİYOR

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan oy oranlarıyla ilgili tahminlere göre, 2018 yılında İstanbul’da yüzde 42,2 oy alan AKP’nin bu seçimlerde oyunun yüzde 32,5 bandında olması tahmin ediliyor. Ankara’da yüzde 39,8 oy alan AKP’nin buradaki oyunun da yüzde 29,5’e düşeceği öngörülüyor.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ AĞRI’DA

Tüm kentlerde oyları düşen AKP’nin ciddi oy kaybı yaşamasının beklendiği kentlerin başında ise Ağrı geliyor. 2019 yılındaki yerel seçimlerinde AKP’nin 55,6 oy aldığı kentte, bu seçimlerdeki oy oranın yüzde 25,1’e kadar inebileceği öngörüldü.

RİZE’DE DURUM NE?

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi olan Rize de AKP’nin oylarının düşeceği tahmin ediliyor. 81 il arasında AKP’nin en yüksek oy alacağı kent olsa da Rize’deki oy kaybının yüzde 7’nin üzerinde olacağı öngörülüyor.

AKP’NİN KALELERİNDE CİDDİ OY DÜŞÜŞLERİ BEKLENİYOR

Antalya, Bolu, Burdur, Gaziantep, Hatay, Kayseri, Konya, Kahramanmaraş Ordu, Samsun, Sinop Trabzon, Bayburt ve Afyonkarahisar gibi kentlerde AKP’nin yüzde 7 ve üstü gibi ciddi oranda oy düşüşü yaşayacağı arasında sayıldı.

CHP’nin kendi milletvekilli adaylarıyla da paylaştığı verilerde, AKP’nin birçok kentte oyları yüzde 20 bandının üzerinde görülüyor. Ancak Hakkâri, Diyarbakır Iğdır, Tunceli ve Şırnak’ta oylarının yüzde 20 bandının altında olacağı tahmin ediliyor. AKP’nin en düşük oy oranının beklendiği kent ise yüzde 11 ile Iğdır oldu.

Aynı verilere göre, seçimlere kapatılma ihtimaline karşı Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile girme kararı alan HDP’nin 2018’de birinci olduğu kentlerde yeniden birinci olması bekleniyor. Ancak önceki seçimlerde AKP’nin birinci parti olduğu Bitlis’te bu seçimlerde Yeşil ve Sol Parti’nin yüzde 40 bandının üstünde oy alarak birinci parti olabileceği öngörüldü.