'Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor'

AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay, ‘yoksulluğu azaltmak için’ İstanbul’da Sultan Rezidansı’nda Adalet ve Demokrasi Vakfı’nı kurdu. Rezidansta 1+1 daireler 198 bin dolardan, 2+1 daireler 312 bin dolardan, 3 +1 daireler ise 385 bin dolardan başlıyor. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl vakfa ilişkin “Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor” dedi.

İstanbul’da Adalet ve Demokrasi Vakfı kuruldu. 100 bin lira mal varlığı olan vakfın amacı “Yoksulluğu engellemek, adaletli paylaşımın yayılmasına katkı yapmak ve vakıf senedinde belirtilen diğer amaçları gerçekleştirmek” diye açıklandı. Vakfın kurucuları arasında AKP Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay da yer aldı. Vakfın yönetim kurulunda Muhammet Elfıkhi, İman Elfıkhi, Shaaban Okabı, Muhammed Mustafa gibi isimler görev aldı.

ANKA'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre vakfın adresi ise İstanbul’daki lüks Sultan Rezidans. Sultan Rezidans’ın tanıtım metinlerine göre 1+1 daireler 198 bin  dolardan, 2 +1daireler 312 bin dolardan, 3 +1 daireler ise 385 bin dolardan başlıyor.

CHP’DEN TEPKİ: DAİRELER CİDDİ MALİYETTE

Gözden kaçırmayın

Metrodaki bıçaklı saldırıda güvenlik görevlisine 'ihmal' davası Metrodaki bıçaklı saldırıda güvenlik görevlisine 'ihmal' davası

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Aktay'ın rezidansta kurduğu vakfının kurucularından dördünün yabancı uyruklu olduğuna dikkat çekerek, “Vakfın kurucularından dördünün yabancı olması araştırılmaya değer durum. Geçmişte ENSAR, TÜRGEV, TÜGVA'ya kamu kurumlarından ve belediyelerden bu vakıflara yapılan kaynak aktarımı hepimizce malum" dedi.

Vakfın kurulduğu adresteki dairelerin ciddi maliyette olduğunu vurgulayan Bingöl, şunları söyledi:

‘YOKSULLUKLA MÜCADELEYİ AMAÇ EDİNEN VAKIF LÜKSE YERDE ÇALIŞMAYI İÇİNE SİNDİREBİLİYOR’

“Yoksullukla mücadeleyi amaç edinen bir vakıf böyle çok yüksek, lüks rezidansta çalışmayı içine sindirebiliyor. Oysa çok büyük bedellerle satın alınan ya da kiralanan bu vakıf adresi yerine daha mütevazi bir yerde çalışmalarını sürdürebilirdi. Bu yüksek meblağ ile birkaç yoksul vatandaşın ihtiyaçları giderilebilirdi. Amaç ve uygulamada tümüyle çelişen bir tablo ortaya koyuyor.”

‘DEMOKRASİNİN YOK EDİLDİĞİNİN FARKINDALAR Kİ BU ADLA VAKIF KURUYORLAR’

Vakfın ismini de “Herhalde Türkiye'de ciddi anlamda adaletin ve demokrasinin yok edildiğinin farkındalar ki bu adla bir vakıf kurmayı önemsiyorlar” diye yorumlayan Bingöl, devamında şunları dile getirdi:

“Samimi olup olmadıklarını çok yakında göreceğiz. Samimilerse adalet ve demokrasinin olmadığı yerde seslerini yükseltmeliler. Keza vakfın amaçları arasında sayılan yoksullukla mücadeleyi de bu vakfı takip ederek, nasıl yoksullukla mücadele ettiklerini zaman içinde göreceğiz.”