AKP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın akrabalarının Şenyaşar ailesinin ardından iki gencin ölümüyle sonuçlanan kavgaya da karıştığı öğrenildi.

Şanlıurfa’da 14 Haziran 2018’de aile bireyleri AKP Milletvekili İbrahim Yıldız’ın ağabeyi Celal Yıldız ve akrabaları tarafından öldürülen ve Yeşil Sol Parti listesinden Şanlıurfa Milletvekili olarak seçilen Ferit Şenyaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ilk olarak dile getireceği konuyu açıkladı.

İsa Uğur Erdoğan’ın Gazete Pencere’de yer alan haberine göre, Babası Hacı Esvet Şenyaşar ve kardeşleri Adil ve Celal Şenyaşar’ın öldürülmesiyle ilgili bugün itibarıyla 785 gündür Adalet Nöbeti tutan Ferit Şanyaşar, Yıldız’ın akrabalarının karıştığı ve iki kişinin ölümüyle sonuçlanan bir başka olayın da gerçekleştiğini söyledi.

Söz konusu olay Suruç ilçesi Aligör Caddesi’nde, 7 Kasım’da seyyar satıcılık yapan 16 yaşındaki K.Ş.’nin kullandığı at arabası ile İbrahim Altay yönetimindeki otomobil çarpışmasının ardından gerçekleşti.

Yıldız ailesinin akrabası olan K.Ş. otomobildeki kişiler tarafından darp edildi.

K.Ş.’nin durumu yakınlarına anlatması ile Şimşek ve Altay aileleri, kazadan bir gün sonra Demokrasi Caddesi’nde buluştu. Burada, barış için bir araya gelen taraflar arasında yeniden kavga çıktı. Bu kavgaya Şimşek ailesinin akrabası olan Yıldız ailesi de karıştı.

Yıldız’ın akrabaları ile Kayhan ailesi arasında yaşanan kavgada Cihan ve Mehmet Kayhan yaşamını yitirdi.

Ferit Şenyaşar, söz konusu ölümlerin gündeme getirilmediğini belirterek, TBMM’de ilk olarak gündeme getireceği konulardan birisi olacağını, “Olaydan sonra da yine milletvekilinin akrabası iki kişiyi öldürdü. Hiç gündeme düşmedi, sadece şu anda bir çocuk tutuklu” bilgisini verdi.

YILDIZ, TAZİYE MESAJI YAYIMLAMIŞ

AKP’li Yıldız da akrabalarının karıştığı olayla ilgili sosyal medya hesabından, “Ezelden ebede dost ve akraba olduğumuz Kayhan ailesinden iki genç kardeşimiz Mehmet ve Cihan kardeşlerimizin yaşanan üzücü, yıkıcı ve kırıcı olaydan dolayı aramızdan ayrılışları bizleri derinden yaralamıştır. Her iki gencimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” paylaşımı yaptı.

Şenyaşar, babası ve kardeşlerinin öldürülmesiyle ilgili “Muhalefet partileri de birkaç defa araştırma önergesi verdiler. Bu tabi ki çoğunluk AKP ve MHP’de olduğu için reddedildi. Meclis’te ilk olarak davamızla ilgili araştırma önergesi vereceğiz. Bu konuda kürsüden de gerekli konuşmaları yapacağım. Dava aydınlatılarak kamuoyuna duyurulmasını ve bağımsız bir heyetin araştırmasını istiyorum” dedi.

Şenyaşar, ailesinin ardından yaşanan duruma ilişkin “Cezasızlık politikası eski vekilin ailesine cesaret verdi” yorumunu yaptı.