Alman yayın organı Die Aktuelle, Michael Schumacher ile ilgili röportaj skandalı sonrası, dergi editörünü görevden aldı.

Alman dergisi Die Aktuelle, Aralık 2013'te kayak kazası sonucu ciddi beyin hasarı geçirerek komaya giren Michael Schumacher ile özel bir röportaj yapıldığını iddia eden bir haber yayınladı. Ancak, daha sonra bu röportajın bir yapay zeka tarafından oluşturulduğu anlaşıldı.

Die Aktuelle, röportajda Schumacher'in tamamen kendi cevaplarını verdiğini ve arkadaşlarından alınan belirsiz yarı cümlelerle yapılmadığını belirtmişti. Bu olay, dünya çapında büyük tepki topladı ve Schumacher Ailesi dergiye dava açtı..

Skandalın ardından Die Aktuelle, 2009 yılından beri görev yapan genel yayın yönetmeni Anne Hoffmann'ı kovdu. Funke Grubu'nun genel müdürü Bianca Pohlmann, yaptığı açıklamada "Bu tür yanıltıcı ve tatsız içeriğin asla yayınlamamalıydık" dedi ve ekledi "Bu, okurların bizden beklediği gazetecilik standartlarına uymuyor."

Pohlmann, Schumacher ailesinden de özür diledi ve olayın ardından derhal harekete geçildiğini, Hoffmann'ın işine son verildiğini açıkladı.