Almanya'da koalisyon hükümetini oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi (Grüne) ve Hür Demokrat Parti(FDP), çifte vatandaşlığı kolaylaştıran yasadaki değişiklik konusunda anlaştı.

Süddeutsche Zeitung'un haberine göre, Almanya İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan yasa tasarısıyla hükümet, vatandaşlığa kabul işlemlerini önemli ölçüde basitleştirmeyi, bu sayede göçmenlerin ülkeye uyumunu kolaylaştırmayı amaçlıyor. 49 sayfalık yasa taslağına göre, Almanya'da uzun yıllardır yaşayan göçmenler daha hızlı vatandaş olabilecek.

SEKİZ YIL ŞARTI BEŞE DÜŞECEK

Ülkede vatandaşlığa geçmek için mevcut 8 yıl şartı 5 yıla inecek. 67 yaşından büyükler için vatandaşlığa kabulün ön koşulu olan yazılı sınav şartı yerine mülakat yeterli olacak. Ayrıca, Almanya'da yaşayan ve 5 yıl boyunca yasal olarak çalışmış bir yabancının çocuğu da daha çabuk Alman vatandaşı olabilecek.

TÜRK VATANDAŞLARI ÇİFTE VATANDAŞ OLABİLECEK

Almanya'da güncellenmesi planlanan vatandaşlık yasası ülkedeki en kalabalık yabancı nüfusu oluşturan Türkiyeli göçmenleri de yakından ilgilendiriyor. Alman vatandaşı olabilmeleri için Türk vatandaşlığından çıkmak zorunda kalan çok sayıda insan, yasanın çıkması halinde Türk vatandaşlığını bırakmadan Alman vatandaşlığını alarak çifte vatandaş olabilecek.Yasa tasarısının Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesinin ardından yaz aylarında Federal Meclis'e sevk edilerek yasalaşması bekleniyor.

SOSYAL YARDIM ALMAMA VE SABIKASI OLMAMA ŞARTI

Öte yandan, yasa tasarısı taslağında, Hür Demokrat Partinin (FDP) itirazlarının da dikkate alınması dikkat çekti. FDP'nin itirazları sonucu ancak sosyal yardım almayanlar ve herhangi bir suç eylemine karışmamış kişiler vatandaş olabilecek.

Avrupa istatistik kurumu Eurostat'ın rakamlarına göre, Almanya'nın vatandaşlığa kabul oranları Avrupa Birliği ortalamasının altında. 2021 yılı sonu verilerine göre, 83,1 milyon nüfusa sahip Almanya'da yaklaşık 72,4 milyon Alman vatandaşı ve yaklaşık 10,7 milyon göçmen bulunuyor.