Ankara Kadın Platformu ve 17. Feminist Gece Yürüyüşü inisiyatifinin düzenlediği 'İsyanımız yasımızı aşıyor, kadın dayanışması yaşatıyor' yürüyüşü, 19:00'da Sakarya Medyanı'nda başlayacak ve Yüksel Caddesi’ne kadar devam edecek.

Yürüyüşün başlayacağı Sakarya Caddesi ve çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Sakarya Caddesi'nde iki noktada üst araması yapılırken, Çok sayıda polis ve çevik kuvvet ekibi alanda yer aldı.

Yürüyüş öncesinde alanda çok sayıda gözaltı aracı bulunması da dikkat çekti.

KADINLAR ALANDA

Sakarya Meydanı'nda toplanana kadınlar, yürüyüş öncesi sloganlar atmaya başladı. 'Rantçı devlet, yıkacağız elbet', 'Yaşasın kadın dayanışması' ve 'Hükümet istifa' sloganları atan kadınlar, Maraş depreminde kaybolan çocuklara ne olduğunu sorarak, " Deprem her yerde, devlet nerede" dedi.

SEBAHAT TUNCEL'DEN 8 MART MESAJI: DEPREMİN YARALARINI HEP BİRLİKTE SARACAĞIZ

Yürüyüş öncesinde kadınlar Kobanê dosyası kapsamında tutuklu bulunan eski Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel'in 8 Mart mesajını okudu. Tuncel mesajında, Maraş depremi sebebiyle 11 ilde yaşanan yıkımın yaralarının birlikte sarılacağını belirterek "Bizler özgür, eşit, barış içinde bir yaşamı hak ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Artı  Gerçek'ten Seda Taşkın - Cengiz Anıl Bölükbaş'ın haberine göre, Tuncel'in mesajı şöyle:

"Bu 8 Mart'ta da fiziken aranızda olamayacağız ama duyguda, düşüncede, mücadelede, direnişte, dayanışmada birlikteyiz. Günümüz Kutlu olsun. Depremin yaralarını hep birlikte, kadın dayanışmasını büyüterek, deprem bölgesindeki kız kardeşlerimizle dayanışma içinde olarak saracağız. Bizler özgür, eşit, barış içinde bir yaşamı hak ediyoruz. Jin, jiyan, azadi"

POLİS KADINLARIN YÜRÜMESİNE İZİN VERMİYOR

Ankara'da kadınlar "Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz" sloganı ile Yüksel Caddesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Kadınların yürüyüşü caddenin başına barikat çekilerek engellendi. Kadınlar "Aç, Aç, Barikatı Aç" sloganı ile engellemeye tepki gösteriyor.

Polis barikatını aşmaya çalışan kadınlara müdahale edildi. Polis, "Sakarya Caddesi ve Selanik Sokak'ta yürüyüş yapabilirsiniz. Güvenlik araması yapılmayan yerde yürüyüşe izin verilmeyecek" anonsu geçti. Kadınlar yürüyüşü Sakarya Caddesi'nde yapma kararı alarak yürüyüşe başladı.