IŞİD'in öldürülen lideri Bağdadi'nin akrabası olduğu ileri sürülen kişi tarafından Ankara’nın Şentepe Mahallesi’nde esir tutulan 25 yaşındaki Ezidi kadın ve çocuğu, geçen hafta 12 bin avro fidye ödenerek kurtarıldı, yurt dışına çıkarıldı.

Kısa Dalga'dan Hale Gönültaş'ın haberine göre 2019 yılında Hatay tarafından Türkiye’ye kaçak yollardan giriş yapan Iraklı IŞİD’li ailesi ile Ezidi kadın ve çocuğunun 2020 yılında Ankara’ya geldikleri belirtildi.

İKİ AYLIK EVLİ İKEN KAÇIRILDI

Edinilen bilgiye göre Ezidi Delal, 2014 yılında yaşanan Şengal katliamı sırasında ikiaylık evliydi. IŞİD’in köylerine saldırması sırasında Delal ve evdeki diğer kadınlar bir araca bindirildi.

Delal, kendisi zorla pikaba bindirilirken kocasının IŞİD’literöristlerce öldürülüşüne tanık oldu.

IŞİD’lilerin elindeyken önce Irak'ta ardındanda Suriye’de farklı farklı IŞİD’lilerin cinsel saldırısına uğradı. Delal ve yeni doğan kızı önce Suriye’de bulunan Suudi Arabistan vatandaşı bir IŞİD’liye, sonra da Iraklı bir IŞİD’liye satıldı.

2019 yılının kasım ayında Suriye üzerinden Hatay’a yakın bir yerden Türkiye’ye kaçak geçiş yaptılar. Bir süre Hatay’a bağlı bir kasabada bir evde kaldılar. Ardından Kırşehir, daha sonra da Ankara’da Şentepe Mahallesi’ne kiralık bir eve yerleştiler.

Delal ve kızının çıkarılma sürecinde rol oylayan güvenli aracılara ulaşan bilgilere göre, Türkiye’de “Omer” ismini kullanan Iraklı, 2019 yılında ABD operasyonu sırasında yakalanacağını anladığı anda kendini patlatan IŞİD lideri El Bağdadi’nin akrabası ve IŞİD’in kuruluşunda yer alan isimlerden biri.

ÖDEME KRİPTO PARA İLE YAPILDI

Omer’in uzun bir süre Delal’in ailesini aradığı ve sonunda Kanada’da bulunan abisine ulaştığı belirtildi. Abinin çabaları ile Ezidilerin kurtarılması için Kanada ve ABD’deki Yahudi iş adamları tarafından oluşturulan bir organizasyon, talep edilen 12 bin avroyu karşıladı. Delal ve kızı için IŞİD’liye yapılan ödeme IŞİD’linin talebi üzerine “kripto para” üzerinden yapıldı.

Geçen hafta Delal ve kızı, güvenli aracılar tarafından getirildiği yerden alınarak güvende olacağı bir yere götürüldü ve biraz bekledikten sonra geçtiğimiz günlerde de Türkiye’den çıkarıldı.