7 Haziran seçimlerine doğru giderken Kürt siyasi hareketinin Türkiye’ye özgü demokrasinin Kürtlere armağanı olan seçim barajıyla mücadelesi sürüyor. Kürt sorununu şiddetten arındıracak yolun demokratik kanalları güçlendirmekten geçtiğini hala kavrayamayarak Kürtlerin temsilinin önüne barajı koyan devlet aklının akılsızlığı bu seçimde de varlığını koruyor.

Kürt siyasi hareketinin barajı yıkacak hamleleri ise sürüyor. Türkiye’nin birçok ilinde yerel dinamikleri harekete geçirecek aday arayışına giren HDP’nin Antep birinci sıra adayı ise Celal Doğan oldu.

Gaziantep’te üç dönem belediye başkanlığı yaparak Antep’i taşra kentinden yaşanılabilir modern bir kente dönüştüren Celal Doğan’ın büyük bir sürpriz yaparak HDP’den milletvekili adayı olması dengeleri değiştiren bir hamle oldu. Doğan’ın HDP’den milletvekilliği adaylığı barajı yıkmaya çalışan HDP için büyük bir kazanım ama Doğan’ın adaylığının etkileri sadece bununla sınırlı değil.

HDP’nin ülke geneline dönük “Türkiyelileşme” politikası Celal Doğan’ın adaylığıyla kentte Anteplileşme, Antep ile bütünleşmeye doğru ilk adım olacak. HDP bu adımla kent özelinde önemli bir kazanım elde ederken Celal Doğan faktörüyle varlığını güçlendirecek.

Doğan’ın adaylığı her seçimde Kürtler, Aleviler ve sol duyarlılığa sahip noktalar arasında gidip gelen parti teşkilatı için de yeni alanların keşfedilmesinde önemli rol oynayacak. Kent özelinde belirli mahalleler, ilçeler, dışında pek varlık gösteremeyen, göstermesi de çok zor olan HDP’nin bu yeni durumla birlikte Antep’te ulaşamayacağı kitlelere daha kolay bir şekilde iletişime geçmesi kolaylaşacak.

Kentte 1989, 1994 ve 1999 yerel seçimlerinde büyük bir başarı göstererek belediye başkanlığını üst üste kazanan ve belediye başkanlığı döneminde dokunmadığı bir alan bırakmayan Doğan HDP için çok iyi bir halkla ilişkiler yüzü oldu.

HDP’nin diğer adayları hakkındaki eleştirileri saklı tutarak Doğan’ın adaylığının bu seçimlerde belirleyici olacağını söylemek mümkün.

Kürt siyasi hareketinin Antep genelindeki etkisizliği Doğan’ın adaylığı ile aşılabilir ama bu durum daha çok HDP teşkilatının dikkatine ve hangi kitleye hangi özel yöntemlerle ulaşacağını iyi belirleyebilmesine bağlı.

Özetle HDP için Doğan’ın adaylığı genel seçimlerde barajı geçmeye dönük güçlü bir etki yaratmanın ötesinde kentin her noktasına ulaşmada ve kendini anlatabilmesinde bir dönüm noktası oluşturuyor.

8 Haziran hem Celal Doğan’ın Antep genelindeki etkisinin ortaya çıkacağı hem de HDP’nin Antep’te neler yapabileceğinin görüleceği tarih olacak. 1977 genel seçimlerinde çok genç bir yaşta; 34 yaşında milletvekili olan Doğan bakalım 2015 yılında 72 yaşında tekrar milletvekili olabilecek mi?