HDP İstanbul İl Örgütü binasına 21 Şubat'ta saldırı gerçekleştiren ve savcılık ifadesi sonrasında serbest bırakılan Mehmet Beyazıt bir kez daha saldırıda v-bulundu. Sabah saatlerinde bina önüne gelen saldırgan, elindeki sprey boyayla binanın kapı ve duvarlarını boyadı. Bu anları kayda alan kameraya müdahale etmeye çalıştı.

Çevredeki yurttaşlar, saldırgana müdahale etti. Tepkilerin ardından Beyazıt, HDP İl Örgütü’nün biraz ötesinde bekleyen polis noktasına doğru kaçtı.

Üsküdar’da İBB ekiplerine saldırıda üç kişi gözaltına alındı Üsküdar’da İBB ekiplerine saldırıda üç kişi gözaltına alındı

HDP'DEN AÇIKLAMA

HDP İstanbul İl Örgütü, sosyal medya hesabından saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada ilk saldırıda serbest bırakılmasına dikkat çekildi, “saldırganın tutuklanması gerekirken, mahkemece serbest bırakılması yaşanabilecek bütün olumsuzlukların ve provokasyonların önünü açmaktadır. “ ifadelerine yer verildi.

“Konuya ilişkin suç duyurusunda bulunacağız” denilen açıklamada “hukuki olarak gereği yapılmalı ve şahıs biran önce gözaltına alınarak tutuklanmalıdır. Hiçbir saldırı karşısında geri adım atmayacağımızın bilinmesini isteriz.” ifadeleriyle mücadele vurgusu yapıldı.

NE OLMUŞTU? 

HDP İstanbul İl Örgütü binasına 21 Şubat'ta Mehmet Beyazıt adlı kişi tarafından saldırı gerçekleşti. Partililer tarafından etkisiz hale getirilen saldırgan, Kağıthane’de oturduğunu ve Mehmet ile Ferhat adında iki kişinin kendisini Harmantepe Camisi’nden HDP’ye saldırmak üzere gönderdiğini söyledi.

Partililer, daha sonra saldırganı çağırdıkları polise teslim etti. Kasımpaşa Polis Merkezi’ne götürülen saldırgan hakkında şikayetçi olundu.

Savcılık ifadesinin ardından adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edilen saldırgan serbest bırakıldı.