DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Fransa'nın başkenti Paris'teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne yapılan silahlı saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Saldırıda öldürülen 3 kişi için başsağlığı dileyen Babacan, "Paris’te Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Fransa hükûmetini ırkçılığa karşı tam ve kararlı mücadele ile halkın güvenliğini sağlamak için her türlü önlemi almaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı. 

NE OLMUŞTU?

Paris'in 10'uncu bölgesindeki Enghien sokağında bulunan Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi'ne silahlı saldırı gerçekleşti. Saldırıda 3 kişi ölürken yaralanan 5 kişi de yaralandı. Saldırganın kültür merkezinden çıktıktan sonra Kürtlere ait Awesta isimli bir restorana ve bir berber salonuna saldırdığı, şarjör değiştirmeye çalışırken berber salonunda çalışanlar tarafından etkisiz hale getirildiği aktarıldı.

Yeşiller Partisi'nden Kılıçdaroğlu'na destek Yeşiller Partisi'nden Kılıçdaroğlu'na destek

Yakalanan 69 yaşındaki saldırganın geçen sene Paris'te göçmenlere saldırı düzenlemesi nedeniyle yargılandığı, kültür merkezine saldırmadan 11 gün önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı ortaya çıkmıştı. Hayatını kaybeden üç kişiden birinin Kürt şarkıcı Mîr Perwer olduğu belirlenmişti