Kamuoyu anketlerini hedef alan Bahçeli, "Siyasetimizi küçümseyenlere, kamuoyu araştırmalarıyla itibar suikastı yapanlara diyorum ki, sizler bizi hafife alacaksınız günü geldiğinde ağırlığınız altında ezilmekten kurtulamayacaksınız. Demokrasiye ve millet iradesine kast etmek için sıraya giren güdümlü anket şirketlerinin hepsi birden ayaklarımızın altında paspastır. Anketle doğmadık ki anketsiz ölelim" dedi.

Enflasyon ve fiyat artışlarına değinen Bahçeli, "Bazı sorunlarımız olabilir. Sorunsuz hayat, hayatsız sorun yoktur" dedi. Bahçeli, şöyle devam etti: "En başta döviz fiyatları, gıda fiyatları, enerji fiyatları alanında gözlemlenen dengesizliklerin kuşkusuz ekonomik bir temeli, makul ve meşru bir nedeni yoktur."

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'e de tepki gösteren Bahçeli, "Türkiye'yi tahrike yeltenen Miçotakis, Ege'yi Yunan denizi haline getirmek için yoğun çaba içindedir. Miçotakis haddini aşmaktadır" diye konuştu.

Bahçeli'nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Siyasi, ahlaki ve vicdani hiçbir ölçü tanımayan, iradesi, heyecanı olmayan, yalan, riya, istismardan başka sermayesi kalmayan, sorunlara başka başkentlerden bakanların maskesini indirmek için mücadele ediyoruz. Cumhur İttifakı'nın hedeflerini anlatıyoruz.

2023 yılında yapılacak genel seçimlere hazırlanıyoruz. Derviş sabrıyla, akıncı cesaretiyle milletimize hizmet aşkıyla dolup taşıyoruz. Siyasetimizi küçümseyenlere, kamuoyu araştırmalarıyla itibar suikastı yapanlara diyorum ki, sizler bizi hafife alacaksınız günü geldiğinde ağırlığınız altında ezilmekten kurtulamayacaksınız. Biz ankete değil, yurdumun ve milletimin tertemiz insanlarına bakıyoruz.

Demokrasiye ve millet iradesine kast etmek için sıraya giren güdümlü anket şirketlerinin hepsi birden ayaklarımızın altında paspastır. Anketle doğmadık ki anketsiz ölelim.

Dava ve siyasi mücadelemizi kundaklamak için bekleyenlere Türk milleti gününü gösterecektir. Cumhur sinesinden doğan ittifak ruhuna sahip çıkacaktır. Cumhurbaşkanını seçecek, o da Recep Tayyip Erdoğan olacaktır.

Bizim durmamız demek Türklüğün susması demektir. Bizi durduracaklarmış, bizim durmamız demek tarihin sessizliğe gömülmesi demektir. MHP, önüne bakıyor mücadelesine odaklanıyor, Cumhur İttifakı Türkiye'yi büyütme ve yükseltme amacına giriyor. Gerçek anketi yapacak olan millettir.

MİLLET İTTİFAKI'NI HEDEF ALDI

Henüz cumhurbaşkanı adayını açıklayamayan zillet ittifakına Türk milletinin yüzü dönüktür. Bu masa kinin, kirin ve kifayetsizliğin masasıdır. Bu masa zilletin mayalandığı zararlı kımıl masasıdır. Bizim ayaklarına çıyanların tutunduğu masamız yoktur. Umudumuz millettir.

İlkeli, milli ve dürüst siyaset sorunların aşılmasında yegane imkan, asıl fırsattır. Aziz milletimizin maceralara kapılması elbette düşünülemeyecektir. Türkiye'nin gelecek rotası Cumhur'un iradesiyle çizilecektir.

ENFLASYON YORUMU

Aziz milletimizin meçhul maceralara kapılması düşünülemeyecektir. Türkiye'nin gelecek rotası cumhurun iradesiyle çizilecektir. Bazı sorunlarımız olabilir, sorunsuz hayat, hayatsız sorun yoktur. Marifet sorunların el birliğiyle, güç birliğiyle çözüme kavuşturulmasıdır. Birlikte çok daha güçlü olacağımız unutulmamalıdır. Hiçbir vatandaşımız enflasyon canavarına ezdirilmeyecektir. Bu kapsamda hükümet dikkatli, dengeli bir mücadelenin içindedir. Vatandaşımızın cebine göz dikenler hesap verecektir. En başta döviz fiyatları, gıda fiyatları, enerji fiyatları alanında gözlemlenen dengesizliklerin kuşkusuz ekonomik bir temeli, makul ve meşru bir nedeni yoktur.

Ekonomik huzur ve güvenliği yıpratmayı projelendiren odakların üzerine kararlılıkla gidilmektedir. Vatandaşlarımızın helal kazancına, göz nuruna ve alın terine musallat olanlara seyirci kalınmayacaktır. Küresel ekonomi enflasyon artışından dolayı çok ciddi bir sınavdan geçmektedir. Tedarik zincirlerindeki sarsıntılar, ekonomiye, dolayısıyla insanımızın omuzlarına ilave yük ve maliyetler bindirmektedir.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Güney sınırlarımız boyunca çatısı örülmek istenen terör devleti, askeri harekatlarla engellenmiştir. Türkiye, bölücü teröre merhamet göstermeyeceğini, müsaade etmeyeceğini güç kullanarak kanıtlamıştır. Bölücü terörün hudutlarımızda tutulması, ülkemizi zehirleme ve tehdit amacı başarılı olamayacaktır.

Bölücü terör örgütüne silah veren, mühimmat temin eden ülkeleri ahlaken ve hukuken müttefiklik kategorisinde nasıl göreceğiz? Hani terör insanlık suçuydu? Terör örgütlerini Türkiye'ye tercih eden NATO üyesi ülkeler bize göre Türk ve İslam düşmanlığının ortak paydasında buluşmuşlardır. Karşımızdaki bu tablonun NATO'nun kuruluş, ilke ve esaslarına karşı olduğunu kimse inkar edemeyecektir.

Türkiye bugüne kadar NATO'nun sadra şifa tavrını maalesef yeterince görmemiş, belirlenen stratejilerin milli güvenliğine katkısı olmamıştır. Terör örgütlerine desteğini sürdüren NATO üyesi ülkelerin Türkiye'ye bakışı ortadayken İsveç ve Finlandiya'ya nasıl tamam diyelim? İsveç ve Finlandiya ellerine bulaşan kanları yıkamak durumundadır.

YUNANİSTAN'A TEPKİ

Terör örgütü Fırat'ın doğusundan da batısından da sökülüp atılmalıdır. Miçotakis'in dedeleri gibi maşalığa heves etmesi bardağı taşırmak üzeredir. Adaları ziyaret ederek Türkiye'yi tahrike yeltenen Miçotakis, Ege'yi Yunan denizi haline getirmek için yoğun çaba içindedir. Miçotakis haddini aşmaktadır. Bizim dileğimiz Ege'nin barış ve huzur denizi olmasıdır. Ege'de boğulmak isteyen çıksın karşımıza. Lozan ve Paris anlaşmalarına göre adaları silahlandıran Yunanistan yönetimi suçludur. 12 adanın yüzü Türkiye'ye dönüktür.

KILIÇDAROĞLU'NU DA HEDEF ALDI

CHP Genel Başkanı'nın gündemi bambaşkadır. Ülkemizin mücadelesine en küçük desteği yoktur. Devamlı üç maymunu oynamakla meşguldür. CHP kayıptır, diğer partiler su kaynatmıştır. Erken seçim yaygarasıyla hepsi kuyruğa girmektedir. Beğenseler de beğenmeseler de seçim zamanında yapılacaktır.

Seçim güvenliğiyle çağrıda bulunması pişkinliktir. Bu devletin hakimi varken, savcısı, polisi, jandarması varken, zillet ittifakı sandık güvenliğini hangi vasıtalarla sağlayacaktır. Dağdan indirecekleri teröristleri sandık başına mı dikecekler? Bunların elle tutulacak hiçbir projesi yoktur.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem dışında söyleyecekleri ikinci bir şey yoktur. Kimi cumhurbaşkanı adayı gösterecekleri tartışma konusudur. Mertsen çık söyle, adamsan kararını açıkla. Neden susuyorsun, niçin duruyorsun, neyi bekliyorsun? Cumhurbaşkanı adayı olacak yürek sende var mı, gözün kesiyor mu?"