Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, IŞİD kontrolündeki Suriye topraklarından atılan roketatar mermilerinin Kilis Valiliği'ne 100 metre uzaklıktaki camiye isabet etmesinin ardından yaptığı açıklamada, halkı koruma önlemleri almak yerine açık alan çıkmamaları çağrısı yaptı. 

Suriye'den atılan Katyuşa roketatar mermilerinin Kilis Valiliği'ne 100 metre uzaklıktaki camiye isabet etmesiyle bir kişi hayatını kaybetmişti. Akdoğan, saldırının ardından valilikte açıklamalarda bulundu. 

TSK'nin angajman kuralları çerçevesinde anında karşılık verdiğini söyleyen Akdoğan, yarın Bakanlar Kurulu'nda Kilis'e düşen roketatar mermilerinin masaya yatırılacağını belirtti. Bakanlar Kurulu'na Kilis hakkında bir rapor sunacağını belirten Akdoğan, "Bakanlar Kurulu'nda yarın hem alınan hem ilaveten alınması gereken başka tedbirler varsa bütün bunları masaya yatıracağız. Dönünce Bakanlar Kurulu'muzda ayrıntılı olarak hem bu tedbirlerin ne olması gerektiğini hem de buradaki yaşananların, hassasiyetlerin neler olduğuna dair bir rapor sunacağım" ifadelerini kullandı. 

'YURTTAŞLARIN AÇIK ALANDA BULUNMASI SAKINCALI'

Günlerdir saldırı altında yaşayan, 20'den fazla insanın yaşamını yitirdiği, onlarcasının da yaralandığı kent sakinlerinin protesto haklarını kullanmalarından rahatsızlık duyan Akdoğan, "Roket mermileri düşebildiği için açık alanda yurttaşların toplu olarak bulunması, bunlar güvenlik açısından uygun değil. Yurttaşlar öncelikle kendi can güvenliği açısından buna dikkat etmelerinde fayda var" dedi.

Öte yandan Kilis’te 1 ay boyunca her türlü eylem valilik tarafından yasaklanmıştı.

(Kaynak: DİHA)