Mardin'in Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde sabah saatlerinde birçok eve asker ve polisler tarafından baskın düzenlendi.

Nusaybin'de HDP İlçe eski Eşbaşkanı Şiyar Koç ile köy muhtarı Faris Alak ve Fırat Demir gözaltına alındı.

Kızıltepe'de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski İlçe Eş Başkanı Mahmut Damar ile Metin Yılmaz ve Sami İldem adlı yurttaşlar gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesinin “terör örgütüne yardım etmek” iddiası olduğu belirtildi.

Gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.

TUAY-DER’E BASKIN

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Mersin, Ankara, Antalya, Adana ve İzmir'de 28 adrese eş zamanlı baskın düzenledi.

Baskınlarda Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) yöneticileri ve tutuklu yakınlarının gözaltına alındığı öğrenildi. “Terör örgütü propagandası yapmak"  ve "cezaevindeki tutuklulara maddi destek” iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında Çukurova TUAY-DER binasına da baskın düzenlendiği ve aramaların halen devam ettiği belirtildi.

Gözaltına alınan bazı isimler şöyle: Çukurova TUAY-DER yöneticisi Selim Ekici, DBP'li Cengiz Dere ve Kadri Ezer.

GAZETECİ DELAL AKYÜZ GÖZALTINA ALINDI

Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Delal Akyüz, İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alındı. Akyüz’ün, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. Akyüz, Çankaya'da bulunan İzmir İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kaynak: MA