Kuzey Bask'ta Basklı politik tutsaklar için 9 blokaj eylemi gerçekleştiriliyor. Yüzlerce eylemci sabah saat 10'dan itibaren blokaj eylemine devam ediyorlar.

Ben de eski politik bir tutsak olarak Basklı politik tutsaklar için gerçekleştirilen eylemlerin Fransa’daki Mauleon şehrindekinde yer alıyorum. Eylemler Kuzey Bask'ın iki büyük şehri olan Biarritz ve Bayonne etrafında toplanırken, merkeze en uzak olan eylem yerimize sabah saat 10'da geçtik.

bask-1

Sabah saatlerinde biraz gerginlik yaşadık, kurulan barikatı aracı ile aşmaya çalışan faşist sürücüler, bisikleti ile eylemcileri taciz eden provakatörler vardı. Ancak eylemciler son derece soğukkanlı müdahaleleriyle durumu idare ettiler.

Daha sonra Jandarma geldi. Jandarma ile yapılan müzakereler sonucu yolu kapatan büyük römork yolda çekildi ve eylemciler yolu bu kez ahşap kütükler ile kapattılar.

bask-2

Şehirlerarası yolu kapatan eylemcilerden kısaca taleplerini diliyorum.

Kendisi genç bir çiftçi ve mühendis olan Juje; "Bask ülkesinin politik tutsakları için buradayım. Uzun yıllardır cezaevinde olan politik tutsaklar var, davalarından tahliye olmalarına rağmen insan hakları ülkesi olduğunu söyleyen Fransa devleti bu tutsakları bırakmıyor."

Allande; "Buraya dayanışma için geldim. Basklı politik tutsakların özgürlüğü için buradayım. Bizim bölgede de bu özgürlük taleplerine sahip çıkıyoruz. Çok trajik hayatlar var bu ülkede, nasıl anlatsam bilmiyorum. Bask halkının özgürlüğü için mücadele eden yüzlerce Basklı bugün Fransa ve İspanya cezaevlerinde tutsaklar, hayatlarını zor koşullarda yaşıyorlar. 70 yasında politik tutsaklar var. Çok arkadaşım cezaevinde hayatlarını geçirdi. Fransa ve İspanya'nın buna çözüm üretmesi lazım."

70 yaşlarında görünen Allande ile bunları konuşurken trafiğe kapattığımız otoyolun üzerinde büyük bir piknik telaşı yaşanıyor aynı zamanda. Baget ekmekler, kutularda jambon ve sosisler, şişelerde kavurmalar, kavun, paket paket biralar eylemciler ile paylaşılmaya başlanıyor.

bask-3

Blokaj yaptığımız yolun iki tarafında Jandarmalar durmaya devam ediyor.

Eylemde şimdilik bir gerginlik yok. Biz eylemsel pikniğimize devam ederken yolda araçları ya da bisikletleri ile geçenlere eyleme dair bilgilendirmeler yapılmaya devam ediyor.

Bu arada otoyolun üzerinde geleneksel Bask müziği ile dansa başlıyor eylemciler.

Bütün politik tutsaklara özgürlük istiyorlar…