İmamoğlu’nun, 24 Ocak günü İngiliz Büyükelçi ile balıkçıda yemek yediği mekana giderken ve dönerken çekilen MOBESE görüntüleri servis edilmişti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki kar fırtınası ve MOBESE görüntüleriyle gündeme gelen İngiliz büyükelçisiyle görüşmesine dair açıklamalarda bulundu.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün sorularını yanıtladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Ocak günü İngiliz Büyükelçi ile balıkçıda yemek yediği mekana giderken ve dönerken çekilen MOBESE görüntüleri ise basına servis edilmişti.

Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen İmamoğlu, bugün Sözcü'den Saygı Öztürk'e açıklamalarda bulundu.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'ün görevden alınmasında MOBESE görüntüleriyle ilgili yaptığı açıklamanın etkili olmuş olabileceğini kaydeden İmamoğlu, "İnşallah bundan sonra da bu tarz olaylar yaşamayız. Bu olay, Adalet Bakanı'nın kellesini aldı. Birazcık düzgün kim varsa onları her halde bu iş gibi götürecek görünüyor. Yaptığı bir açıklama mı etkili oldu bilemiyorum. Abdulhamit Gül, ‘FETÖ'vari  bir anlayış ve uygulamaların hiçbir zaman gerçekleşmemesi için hukukun gerekli tedbirleri alması en esaslı görevidir' demiş. Sanırım, Adalet Bakanlığı'nın resmi hesabından yayınlamış bunu. Bu cümle mi ağırına gitti birilerinin ben anlamadım. Bu çok acı bir durum yani" değerlendirmesini yaptı.

Fenomen dizilerin senaristi Gamze Özer hayatını kaybetti Fenomen dizilerin senaristi Gamze Özer hayatını kaybetti

'MOBESE KAYITLARININ ORTAYA ÇIKARILMASI ÇOK MÜHİM MESELEDİR'

MOBESE görüntülerinin yayınlanmasıyla ilgili, "Bunlar hepsi makul tartışmalar. Bunlar üzerinden çirkeflik de yapılır. Çirkeflikler bile makul ama cidden MOBESE kayıtlarının ortaya çıkarılması çok mühim meseledir. Bir hayati meseledir ve örnek teşkil eder. Böyle normalleştirdiğimiz zaman bu süreci Allah hepimizi korusun yani. Devletimize, milletimize, hukuka zarar verir" ifadelerini kullanan İmamoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği "başkanların dinlendiği" iddiasıyla ilgili şunları söyledi:

'POLİSİN BÜTÜN İMKANLARINI KULLANACAK KADAR DA GÖZLERİ DÖNMÜŞ'

“Sayın Kılıçdaroğlu bu konuyu gündeme getirdiğinde ne yazık ki o dönemde ‘Bu bir iddia mıdır?' diye yorumlandı. Hatta genel başkanımız hakkında bir Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. Soruşturma da başlatıldı ama görünüyor ki öyle yani bir gerçek. O kadar gözleri dönmüş ki tabiri caizse magazin meselesinin içerisine dahil olacak şekilde, polisin bütün imkanlarını kullanacak kadar da gözleri dönmüş. Yani bu kadar enteresan bir durumdayız.”

İngiliz büyükelçi ile masada ne konuşuldu sorusuna ise İmamoğlu'nun yanıtı şöyle oldu:

“Görüşme içeriğiyle ilgili savsatalar yapıldı. Yani  İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı, İngiliz büyükelçisiyle, eşiyle görüşecek, yanında her ikisinin danışmanı olacak, iki tane tercüman olacak, bu ortam da ne konuşulabilir ki? Şehir konuşulur, şehirler konuşulur, ülkeler arasındaki diyalog konuşulur, ülkeler arasındaki diyalogdan İstanbul kenti nasıl daha faydalanılır konuşulur.

Tabii ki sohbetin içine balığın lezzetli olup olmadığı girer, mutfak konuşulur, kadınların olduğu yerde elbette ki kadınlar konuşulur; bunlar konuşulur başka ne olacak? Yani öyle bir yerde diplomasi yemeği yiyorsunuz ki yan masanızda bir aile, arka masanızda bir aile oturuyor. Biz gizli kapılar ardında bir şey yapmadık ki çok özel manalar yüklenilsin bu işe."

ABDULHAMİT GÜL NE DEMİŞTİ?

Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) ve Ankara Üniversitesi’nin 28 Ocak Veri Koruma Günü dolayısıyla ortaklaşa düzenlediği programa katılan Abdulhamit Gül, isim vermeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na ait MOBESE görüntülerinin iktidara yakın medyaya servis edilmesini eleştirirek, 'FETÖ zihniyetinin dijital kumpaslar kurduğunun unutulmaması gerektiğini' belirterek, "Hukuk devletinde esas itibarıyla haysiyet cellatlığı olmaz, itibar suikastı olmaz. Hukuk buna asla izin vermez, veremez, vermemelidir" demişti.

Yazının tamamı burada.