Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Kars Cumhuriyet Meydanı’nda miting düzenledi.

Kars mitinginde konuşan Buldan, son dönemde artan ırkçı saldırı ve söylemlere değinerek, “Meydanlarda hakaret edenler, tehdit edenler, ırkçı söylemlerde bulunanlar son 5 gün içinde yaşanacaklardan sorumludurlar” dedi.

Buldan ayrıca, Kars’taki 3 milletvekili adayının da Meclis’e girmesi gerektiğini söyledi: Kars’ta demokrasi 3, faşizm sıfır.

Mitinge, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, Yeşil Sol Parti Kars milletvekili adaylarının yanı sıra binlerce kişi katıldı.

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, “Seçime bir hafta kaldı ve Kars halkının iradesi Yeşil Sol Parti’den yana olacak. Partimizin öncülüğünde özgürlük, barış ve mutluluk gelecektir. Partimiz, halkların geleceğinin yolunu açacak ve özgürlüğü getirecek. Artık bu zulme, bu yoksulluğa yeter diyoruz. Halkımızın iradesine sahip çıkması ve sandıkları yeşil-sarı-kırmızıya boyamamız gerekiyor. Bilinmelidir ki başaracağız, birlikte başaracağız” dedi.

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise sözlerine İstanbul Kadıköy’de Mehmet Caymaz tarafından öldürülen Kürt müzisyen Cihan Aymaz’ı anarak başladı.

WhatsApp Görsel 2023-05-08 saat 14.04.30

IRKÇI SÖYLEM VE SALDIRILAR

“Meydanlarda hakaret edenler, parmak sallayanlar, tehdit edenler, ırkçı söylemlerde bulunanlar son 5 gün içinde yaşanacaklardan sorumludurlar” diyen Buldan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin iki gün önce kullandığı ‘Kılıçdaroğlu’nun ortaklarına ya müebbet ya da bedenlerine birer kurşun’ ifadelerini hatırlattı:

Bu çok talihsiz bir açıklama. Arkasında ne oldu? Dün Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’na taşlı saldırı gerçekleşti. Yeşil Sol Parti’nin Tarsus’ta aracı taşlandı. Bugün Trabzon’da CHP milletvekillerine saldırı gerçekleştirdi. İşte bütün bu ırkçı söylemlerin arkasında gerçekleşen saldırıların bunları söyleyenlere ait olduğunu belirtmek isterim. Bunun sorumlusu sizlersiniz. Bu saatten sonra insanlarımızın ayağına taş değse kılına zarar gelse bütün bunların sorumlusu bu söylemlerdir bunu söyleyenlerdir, söyletenlerdir.

WhatsApp Görsel 2023-05-08 saat 13.15.09

‘DİNİ İSTİSMAR EDENLER 14 MAYIS’TA CEVABINI ALACAK’

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün söylediği, ‘Ben Allah’tan talimat alıyorum’ sözlerine atıfta bulunan Buldan, “Kendisini peygamber zannediyor. Dini siyasete alet etmekten ne yüzü kızarıyor ne de utanıyor. Dini istismar edenler 14 Mayıs’ta bu halktan cevabını alacaklar” dedi.

Hedefledikleri 100 vekilden 3’ünün Kars’tan geleceğini dile getiren Buldan, “Kars halkı 3 vekilimizi parlamentoya göndermeye söz veriyor musunuz? O zaman ben de diyorum ki Kars’ta demokrasi 3, faşizm sıfır” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Görsel 2023-05-08 saat 14.04.29

‘DARBE DİYENLERE DEMOKRASİ DERSİ VERELİM’

Buldan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “14 Mayıs siyasi darbe girişimidir” ifadelerini de hatırlattı.

Sizlere 14 Mayıs darbe tarihidir diyenlere bir demokrasi dersini sandıkta hep birlikte verelim. Çünkü 14 Mayıs’a darbe diyenler var, çünkü kafaları sadece darbeye çalışan bir iktidar var. Onlar darbeleri iyi bilirler, Kars halkına nasıl darbe yapıldığını iyi bilirler, Kars halkının belediye eş başkanlarını görevden alıp yerine kayyum atamasını iyi bilirler. Onlar, eğer Kenan Evren yaşamış olsaydı, Evren’i cumhurbaşkanı adayı yaparlardı, çünkü zihniyetleri, anlayışları, bakış açıları aynı.