Yeşiller ve Sol Parti'nin 14 Mayıs seçimleri kapsamında Van'ın İpekyolu ilçesinde ikincisini düzenlediği kadın mitingine binlerce kişi katıldı.

Partinin adayları ve katılımcı kadınlar tek tek sahneye çağrıldı.

Aynı zamanda Van adayı olan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın sahneye çıkmasıyla uzun bir süre "jin, jiyan, azadî" salona yükseldi.

BAŞAK DEMİRTAŞ: HER YERDEYİZ

Mitinge Başak Demirtaş da katıldı. Demirtaş alana işaret ederek, "Güçlü ve kararlı bir şekilde burada olduğumuzu bir kez daha herkese gösteriyoruz" dedi.

Demirtaş, tutuklu kadın siyasetçilerin isimlerini sayarak, "İşte kadınlar, biz buradayız, her yerdeyiz. Zindandaki bütün kadın arkadaşlarımıza coşkulu bir selam gönderelim mi? Bugüne kadar kadınların eşitlik mücadelesini hiçbir zorbalık durduramadı. Asla da durduramayacak" diye seslendi. Başak Demirtaş, "Hepinizi elinde bir anahtar var. O anahtarı 14 Mayıs'ta özgür ve eşit bir yaşamın kapısını siz açacaksınız. Hep birlikte başaracağız" ifadelerini kullandı.

BULDAN: KADINLAR GÜMBÜR GÜMBÜR GELİYOR

Ardından konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Van'dan bütün dünya kadınlarına selam olsun. Selam olsun Jîna Emînî'nin özgürlük mücadelesini yaşatanlara. Onun mücadelesini sahiplenen bütün kadın yoldaşlarıma selam olsun. Selam olsun adalet arayışlarını sürdüren Cumartesi Annelerimize" diye konuştu. Barış Anneleri, tutuklu kadın siyasetçiler ve adalet mücadelesi yürüten Emine Şenyaşar'da da selam gönderen Buldan, "Evet, seçimlere 18 gün kaldı. Bu 18 gün nasıl geçecek diye bizler mücadele ederken, iktidar siyasi soykırım operasyonlarıyla kadınları, gençleri, siyasetçileri gözaltına aldı. Seçimlere yaklaşırken yapılan operasyonun bir kumpas operasyonu olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

'BİZ BİTMEDİK, BİTMEYECEĞİZ'

Gözaltı operasyonlarına 14 Mayıs'ta cevap vereceklerini vurgulayan Buldan, şunları söyledi: "Bugün bu meydandan bir kez daha cevabımızı veriyoruz. Bu ülkeyi yönetenler, bu meydana iyi baksın. Kadınların sloganlarına, dik duruşuna, kadınların özgürlük mücadelesine iyi baksın. Onların saraylarını titreten ve sallayan kadınlar gümbür gümbür geliyor.

Bugün burada büyük bir moralle kadın mitingimizi gerçekleştiriyoruz. Hakkari'den aldığımız büyük coşkuyu bugün Van'da kadınlarla birlikte tüm Türkiye'ye yaymak istiyoruz. Bu meydandan çıkan sloganları iyi dinlesinler. Şimdi iktidarın elbette kendine göre hesapları var. Bu hesapları operasyonlarla gerçekleştirmek istiyor. Ancak bir amaçları daha var; bizlere gözdağı vermek. Bizleri sindirmek, çalışmasını engellemek ve sekteye uğratmak. Ama onlar da şunu bilsin; biz bitmedik, bitmeyeceğiz. Yok olmadık, olmayacağız. Varız, var olacağız.

'TIPIŞ TIPIŞ GÖNDERECEĞİZ'

21 yıldır AKP bu ülkeyi yönetiyor. Ancak 18 gün sonra yok olacaklar. 18 gün sonra gidecekler, bitecekler, tıpış tıpış göndereceğiz onları. Arkalarına bakmadan gidecekler. Bu ülkede bu kadın mücadelesi ve iradesi varken, artık AKP'nin bu ülkede siyaseten yok olduğunu ve siyaseten bittiğinin göstergesidir. 21 yıldır bu ülkede yaşayan herkese, ama başta kadınlara her türlü zulmü yaptılar. Kadınları açlığa, sefalete, yoksulluğa mahkum ettiler. Kadınlar marketlerde alışveriş yapamıyor. Çocuklar geceleri yatağına aç giriyor. Ayşe ve Fatma teyzelerin mutfağında tencereler kaynamıyor. Kadınlara en büyük zulüm budur. Ekonomik zamlarla Türkiye'yi ne hale getirdiğini en fazla kadınlar bilir. Çünkü en büyük mağduriyeti bir kadınlar yaşıyoruz. Kadınları yok sayıldığı emeğinin sömürüldüğü iş güvencesinin olmadığı bir ülkeyi yaratan AKP hükümetini gönderecek de biz kadınlarız. Kadınların mücadelesi olacak.

'8-0 İÇİN HAZIR MISINIZ?'

Sevgili kadınlar seçimlerin asıl sahibi biz kadınlarız. Bu ülkenin en önemli gücü biz kadınlarız. Belirleyici güç olduğumuzdan kaynaklı AKP-MHP ittifakı kadınların oylarını almak için meydanlara çıkmıyorlar, ama sokaklarda geziyorlar. Ev ev kadınların oylarını istiyor. Vanlı kadınlar, Yeşil Sol Parti'nin 8 vekil adayını parlamentoya göndermek için hazır mısınız? 8-0 için hazır mısınız?"

'KADINLAR YÖNETECEK'

Kadınlar değiştirecek, dönüştürecek, yönetecek. 'Nokta' diyorum. Kadınlar yönetecek. Türkiye'yi yöneteceğiz. Kadınlar olarak yöneteceğiz. Parlamentoda da yaşamın her alanında da kadınlar olarak ülkeyi yönetmeye adayız. Bütün Van halkının bir kez daha oylarına talip olduğumuz belirtmek istiyorum. AKP'nin eski İl Başkanı geçenlerde açıklama yaptı. Ne dedi: 'Vanlılar AKP'ye oy vermeyecek.' Bunu kendileri söylüyor. Kendileri açık açık ifade ediyor. Vanlılar AKP'ye değil, Yeşil Sol Parti'ye oy verecek.

Şimdi iktidarın ağzından düşürmediği milli ve yerli adayları var. Bu milli ve yerli meselesini son günlerde çok dillendiriyorlar. Van’dan onlara şunu söylemek istiyoruz; sizin milli yerli bir otomobiliniz var ya TOGG, işte 14 Mayıs sabahı sizi yerli ve milli otomobilinize doldurup hepinizi yolcu edeceğiz.

'BEKİR KAYA'YI ASLA UNUTMAYIN'

Sevgili kadınlar sizin iradenizi tanımayanları siz de tanımayın, bu kente kayyım atayanları siz de tanımayın, sizin iradeniz olan Bekir Kaya’yı asla unutmayın belediye eşbaşkanlarınızı asla unutmayın. İradenize öyle bir sahip çıkın ki AKP yaptığına yaptıklarına bin bir pişman olsun. Bunu yapacağınıza hiçbir kaygım yok. Sizlere, Van halkına güveniyoruz hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyoruz. Kazanacağımıza ve başaracağımıza yürekten inanıyorum. Bundan sonra daha sık bir araya geleceğiz. Van’ın 13 Mayıs’ta yapacağı büyük miting ile bir kez daha bir araya geleceğiz büyük buluşmamızı 13 Mayıs’ta Van’da gerçekleştireceğiz. Newroz alanlarını, 8 Mart alanını, bugün burada kadın mitingi alanımızı nasıl doldurduysak 13 Mayıs’taki mitingi de aynı kararlılıkla coşkuyla moral ile seçimden bir gün öncesinde gerçekleştireceğiz ve mesajlarımızı bir kez daha oradan vereceğiz. Hepinize çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum, bütün kadın arkadaşlarımızı tek tek kucaklıyorum."

Kaynak: Mezopotamya Ajansı