CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kamyoncuların sorunlarına ilişkin yaptığı açıklamaları yalanlayan Başbakan Binali Yıldırım’a cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, dün TBMM’deki bütçe konuşması İstanbul’dan Ankara’ya gelen bir kamyoncunun yaptığı masraflara ilişkin açıklamalarda bulunarak hükümeti eleştirmişti. Başbakan Binali Yıldırım’ın “Ankara-İstanbul arası 850 km” dediğini hatırlatan Erdoğdu, “Binali Beyin mantığına göre kamyoncu malı Ankara gişelerden alıp İstanbul gişelerde indiriyor” dedi.

‘DİNGİL SAYISINA GÖRE BELİRLENİYOR’

Erdoğdu, Başbakanın “Yol ücreti 89 TL değil, 70 TL, köprü ücreti 77 TL değil 30 TL dediğini de hatırlatarak, otoyol ve köprü geçiş ücretlerinin dingil sayısına göre belirlendiğini kaydederek şunları söyledi:

“Binali Bey bir de otoyol ve köprü geçiş hesabı yapmış, ama yanlış yapmış. Binali Beye doğruyu anlatabilmek için önce kamyonculukta ‘dingil’ nedir onu anlatmalıyım. Dingili bilse doğru hesabı yapardı. Otoyol ve köprü geçiş ücretleri dingil sayısına göre belirlenir. Biz 4 dingilli kamyon üzerinden hesap yaptık. Onun geçiş ücreti 76,5. Eğer 5 dingilli çekici olsa 89 TL. Ama biz insaflı davrandık ve 4 dingilli araç üzerinden hesap yaptık.”

‘OTOYOL ÜCRETİ ÖDEMEDİĞİN İÇİN BİLMEMEN NORMAL’

Erdoğdu, Başbakan Yıldırım’ın CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun yürüyerek İstanbul’a gittiğine işaret ederek “Otoyol ücreti ödemediğin için köprü fiyatını bilmemen normal ama Ankara-İstanbul arası 850 km” dediğini kaydederek şöyle devam etti:

“Sayın Başbakanın mantığına göre, kamyoncu malı Ankara gişelerden alıp İstanbul gişelerde indiriyor. Çünkü Binali Bey bu mesafeyi baz almış. Oysa kamyoncu genelde halden mal alıp hale mal indiriyor. Yani bizim kamyon sürücüsü İstanbul Eyüp’deki Rami Gıda Toptancı Halinden mal alıp Ankara Hale mal taşıyor. Bu iki hal arasındaki gidiş-dönüş mesafesi bin 10 Km. Kamyoncu belki 1’inci köprüyü kullanabilse mesafe daha kısa olabilir. Ancak Binali Bey kamyoncuyu soyup 3’üncü köprüyü işleten havuzcu yandaşlarına kaynak aktarmak için kamyoncuya ilk iki köprüyü yasaklayıp 3’üncü köprüyü mecbur tuttu. Bu yüzden de kamyoncunun mesafesi uzadı.”

Erdoğdu, Binali Yıldırım’ın 10 yıl Ulaştırma Bakanlığı yaptığını da hatırlattı ve kendisine yanlış bilgi vererek yanıltan danışmanları hemen işten çıkarma tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: Gazete Duvar