İzmir’in Selçuk ilçesinde, AK Parti ilçe başkanı tarafından kentin farklı noktalarına izin alınmadan asılan ‘Love Erdoğan’ afişlerini kaldıran Sengel, hakkında soruşturma açıldı.

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in habrrine göre; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun soruşturma izni vermesini Danıştay’a taşıyan Sengel hakkında Danıştay 1. Daire Başkanlığı, soruşturma açılabileceğine hükmetti. Filiz Ceritoğlu Sengel hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilmesi öngörülüyor.

ABD'deki ‘Stop Erdoğan’ yazılı reklamlara karşı hazırlanan 'Love Erdoğan' pankartları sonrası 14 Mart 2021 yılında İzmir'in Selçuk ilçesinde AK Parti ilçe teşkilatı tarafından farklı noktalara ‘Love Erdoğan’ pankartları asıldı.

PANKARTLAR İZİNSİZ ASILDI

Belediye ekipleri ise pankartların izin alınmadan asıldığını tespit ederek kaldırdı. İndirilen pankartlar tekrar AK Partililere teslim edildi. AK Partililer pankartları izin almadan tekrar astırdı. Zabıta ekipleri ikinci kez pankartları kaldırdı ve yerlerine 'Tek Sevdamız Atatürk' afişi astı.

Pankart için izin almaya gerek olmadığını savunan AK Parti İlçe Başkanı Selim Girbiyanoğlu, “Cumhurbaşkanımıza sevgimizi belirttiğimiz bu görselleri Selçuk meydanlarında kaldırmak ancak cesedimizi çiğnemekle mümkün olur. Cumhurbaşkanımızın adının geçtiği, görselinin olduğu panoları kaldırmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir" dedi.

Şikâyet ardından İçişleri Bakanlığı, “Selçuk Belediyesi'nin yetkisi olmadığı halde pankartları kaldırdığı gerekçesiyle” soruşturma izni verdi. Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel’in itirazı üzerine konu Danıştay’a taşındı.

DANIŞTAY: SORUŞTURMA AÇILABİLİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla verilen soruşturma izni hakkında yapılan itirazı değerlendiren Danıştay 1. Daire Başkanlığı, başkan Ceritoğlu Sengel, hakkında soruşturma açılabileceğine hükmetti. Pankartları toplattığı için Filiz Ceritoğlu Sengel, hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor.

'BELEDİYEMİZE HİÇBİR BAŞVURU YOK'

Başkan Filiz Ceritoğlu Sengel, “O pankartlarda sadece AKP ilçe başkanlığı ve 'Love Erdoğan' yazıyordu. Ne cumhurbaşkanlığının logosu var ne başka bir şey. Pankartları kaldırmamız bazı kesimler tarafından farklı noktalara çekilmek isteniyor. İlan reklam tabelalarımız ve buna bağlı yönetmeliklerimiz var. Reklam alanlarımız dururken, bu pankartlar çıtalı şekilde izin alınmadan yasak yerlere konulmuş. Bununla ilgili belediyemize hiçbir başvuru yok. Kanunlara göre yönetilen bir belediyeyiz. O pankartlar izinsiz olduğu için gerekli işlem yaparak kaldırdık” şeklinde konuştu.

Kent için çalışmaya devam edeceklerini belirten Sengel, "Gıda krizi ve ekonomik kriz sebebiyle beslenme güçlüğü çeken çocuklarımıza yönelik 'Efes Selçuk Çocuklar için Gıda Dayanışması' ve kentimizin uzun dönemlerdir ihmal edilen ihtiyaçlarına yönelik projeler olmak üzere Efes Selçuk için çalışmaya devam ediyoruz. Gündemimizde insana ve kente dokunan projelerimiz var" ifadelerini kullandı.