CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Şırnak'a bağlı Ortasu/Roboski köyünde 28 Aralık 2011'de yaşanan bombalamanın ardından 19'u çocuk, 34 kişinin hayatını kaybettiği Roboski Katliamı'na yönelik, "Burada en gelişmiş savaş uçaklarını kullandık. F16'lar kullandık. Hedefteki insanların ölmemesi şansı yok. Bu kontrol noktasındaki güvenlik görevlisinin ateş açmasına benzemez. Bu imzayla kalkar ve buraya gelebilir" dedi. Tanrıkulu, "dönemin Genelkurmay yetkilileri, o dönemin siyasileri bu katliamın failidir" diye konuştu. 

Roboskili aileleri ziyaret eden Tanrıkulu, katliamın üzerinden geçen 10 yılda adaletin sağlanmadığını belirterek, “olayın failleri, Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak” dedi.

Şırnak’ın Uludere ilçesinin Roboski köyüne yönelik savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 19’u çocuk, 34 sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği katliamın üzerinden 10 yıl geçti. CHP heyeti, katliamın yıldönümü dolayısıyla ailelerle bir araya geldi. Tanrıkulu ve  Ankara Milletvekili Levent Gök’ün de aralarında bulunduğu CHP heyeti, Roboskili aileler ve katliamda kardeşini kaybeden HDP İstanbul İl Eş Başkanı Ferhat Encü tarafından karşılandı.

Ailelerle mezarlık ziyaretinde bulunan heyet, burada açıklama yaptı. Tanrıkulu, Roboski katliamının Türkiye tarihinin en büyük katliamı olduğunu söyledi. Katliamın üzerinden geçen 10 yılda adaletin sağlanmadığını ve annelerin acılarının dinmediğini ifade eden Tanrıkulu, şöyle konuştu:

“Bu olayın failleri Ankara'nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak. Ama maalesef o karanlık dehlizler, maalesef bunu söyleyenleri teslim aldı. Ankara'nın mahkemelerinde, Diyarbakır'ın mahkemelerinde, Ankara'nın askeri mahkemelerinde, Yargıtay'da, Anayasa Mahkemesi’nde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde maalesef elbirliği yapılmışçasına, Roboski'de adalet gerçekleşmesin diye, herkes çaba gösterdi ve burada kardeşlerimiz, annelerimiz ağlamaya devam ediyor. Bu toprak gözyaşına maalesef doymadı. Biz 10 yıl önce de buradaydık, burada olacağız. Bu adalet gerçekleşene kadar da burada olacağız.” 

Yöresel kıyafet giyenleri darp eden 4 polise dava açıldı Yöresel kıyafet giyenleri darp eden 4 polise dava açıldı

Tanrıkulu, katliamın olduğu süreçte Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın süreçte rolü olduğunu dile getirerek, "Önüne evrak geldiğinde kendi imzasını gördü. Uçakları kaldıran imzanın kendisine ait olduğunu gördü. O nedenle dosya Ankara'ya gönderildi. O nedenle takipsizlik kararı verildi" ifadelerini kullandı.