'Fail aile üyesi değil'

İstanbul 1'inci Aile Mahkemesi cinsel saldırıya uğrayan trans kadının tedbir başvurusunu reddetti. Mahkeme, ret kararına gerekçe olarak “cinsel saldırıda bulunan kişinin aile üyesi olmamasını” gösterdi.

Avukat Levent Pişkin, cinsel saldırıya uğrayan trans kadının İstanbul 1'inci Aile Mahkemesi tarafından tedbir başvurusunun 'aile üyesi olmadığı' gerekçesiyle reddetmesine tepki gösterdi.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu'nun uygulanması gerektiğinin altını çizen Pişkin, mahkemenin kararını şöyle değerlendirdi:

Sedat Peker'den yeni paylaşım: Orhan Adıbelli cinayetinde 'Ağar' iddiası Sedat Peker'den yeni paylaşım: Orhan Adıbelli cinayetinde 'Ağar' iddiası

"6284 sayılı kanun, şiddet gören kişi mevzusunda bir ayrım yapmıyor. Yine aynı kanun, fail için aile üyeleri diye bir şart da aramıyor. Kanunda konuyla ilgili düzenleme yoksa İstanbul Sözleşmesi uygulanır. Uygulanması gereken bir kanunu ve yine kanunun atıf yaptığı başka bir uluslararası sözleşmeyi uygulamıyor. Bunun uygulanmamasının sebebi de ayrımcılık. Bunun adı kurumsallaşmış transfobi ve cezasızlık kültürünün güçlendirilmesi. Bu durum trans kadınları daha da kırılganlaştırıp güvensiz bir hayata itiyor."