Çalıştığı avukatlık bürosunda patronunun tacizine uğrayan kadın Avukat E.B’nin şikayetiyle açılan dosyada üç savcı değiştirildikten sonra takipsizlik kararı verildi.

Mağdur kadın “Şüpheliyi mahrem alana sokmakla” suçlandı. Oysa taciz patron avukatın işyerindeki odasında gerçekleşti.

Kendisini taciz eden T.T’yi şikayet etmesi sonrası şikayeti çekmesi karşılığında daire teklif edilen E.B, tacize sessiz kalmayınca taciz için kendisinden dilediği özür ses kayıtlarına da yansıyan şüpheli T.T’ye ve partisi MHP’ye zarar vermekle suçlandı.

Prof. Dr. Hüseyin Öztürk: İstanbul'un erken uyarı sistemi çalışmıyor Prof. Dr. Hüseyin Öztürk: İstanbul'un erken uyarı sistemi çalışmıyor

Evrensel’den Burcu Yıldırım’ın haberine göre, E.B’nin avukatı Ceren Kalay Eken cezasızlığın bir parçası haline gelen takipsizlik kararlarını eleştirerek “Kadınların, çocukların adalete erişimine dair güvenlik alanı kalmadı” dedi.

Eken, müvekkili E.B’nin yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Genç bir avukat olan E.B, avukat T.T’nin ofisinde işçi avukat olarak çalışmaya başlıyor. Bir gün patron T.T, E.B’yi görüşmek için odasına çağırıyor. T.T. ilk 7 dakika, ilgili bir patron gibi davranıyor, ardından bir çarpma sesi geliyor ve E.B’nin ‘Bu ne cüret’ diyerek karşı çıktığı duyuluyor. Çünkü bu esnada odadan çıkmak üzere olan E.B’yi T.T. zorla tutup dudağından öpüyor. Bunun üzerine T.T, ‘Çok özür dilerim. Tamam otur sakin ol’ diyor. E.B, ofisin diğer ortağına seslenerek odaya çağırıyor. T.T. sonradan bir şey yapmadığını savunuyor ama ortada her şeyi kanıtlayan bir ses kaydı var. Bütün bunların ardından T.T. ‘Tamam kız haklı, benim gitmem gerekiyor’ diyerek çıkıyor. Ardından diğer ortak T.T. adına E.B’den özür diliyor ve ‘Sen birkaç gün git sonra gelirsin’ diyor. Bu yaşananların ardından ofis ortak bir kararla, bakanlıktan aldığı dosyalar ve işlerini riske atmamak için E.B’ye, “Tamam T.T’nin yaptığı çok çirkin, bunu yaptığı tek kişi de sen değilmişsin ama biz işi riske atamayız, ortaklığa devam etme kararı aldık” diyor. Bunun üzerine E.B. bir daha ofise gitmiyor.”

ŞANTAJLA BİRLİKTE İNCEK’TEN DAİRE TEKLİFİ

E.B’nin yaşadıklarının duyulması üzerine eski ofisinin baskısıyla karşılaştığını ifade eden Eken, daha sonra araya giren başka avukatların müvekkiline “Senin hakkında uydurma suçtan suç duyurusunda bulunacaklarmış. Ama şikayetini çekersen İncek’ten bir daire verecekler” teklifi ilettiğini söyledi.

Dosyada üç savcı değiştirildiğine dikkat çeken Eken, “Sonra bir baktık dosya cinsel suçlardan özel suçlara oradan da genel suçlara gönderildi ve nihayetinde takipsizlik geldi. Takipsizliğin içeriği de rıza kavramını tartışıyor ve suç tanımlaması kısmında da ‘Bir siyasi partinin çalışmasına engel olmak’ ifadesi yer alıyor. T.T, ‘Ben MHP’de etkiliyim. Partime ve bana zarar vermek için yapıldı’ gibi şeyler yazmış ve burası ciddiye alınıp, suç kısmına yazılmış” bilgisini paylaştı.

ŞÜPHELİNİN İFADESİ DAHİ ALINMADI

Eken, T.T’nin savcı ya da hakim önünde ifadesinin de alınmadığına dikkat çekerek “Kişiye özel bir muameleye tabi tutuluyor. Yasaları, Anayasa’daki eşitlik ilkesini yok sayan bir karar verildi bu dosyada. Tüm bunların sonucunda müvekkilim avukatlık yapmak istemiyor, kendini artık güvende hissetmiyor” dedi.