Şehir içinde sık karşılaştığımız bu kamyonlar özellikle inşaat sektörü için vazgeçilmezdir.

Damperli kamyonlar genellikle kum, moloz, çimento gibi damperden dökülebilecek şeyleri taşırlar. Damperli kamyonların özellikle yük boşaltma anında kasalarını kaldırmalı güvenlik önlemlerinin de  dikkatlice alınmasını gerektirir. Bu yüzden  damperli kamyonların periyodik bakımı hem hasarlara yol açılmaması hem de kaza riskinin yok edilmesi için büyük önem taşır. Bunun için düzenli kontroller  onaylanmış kuruluşlar tarafından yaptırılmalıdır. Bu bakımlar; “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” ile denetlenmektedir. Yönetmeliğin kaldırma ve iletme başlıklı bölümünde damperli kamyonların periyodik bakımı hakkında kurallar belirtilmiştir.

DAMPERLİ KAMYONLARIN PERİYODİK BAKIMI NASIL OLMALI?

Damperli kamyon ekipmanlarının periyodik bakımı günlük , haftalık, aylık , 3 aylık , 6 aylık vb. İlgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde ,imalatçı firma tarafından yetkilendirilmiş servisleri veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır.

Periyodik kontrol muayene ve periyodik bakım farklı hizmetlerdir. A tipi periyodik muayene kuruluşlarından tarafsızlık ve bağımsızlık  ilkesiyle çelişmesi sebebiyle bakım hizmeti alınamaz ve teklif edilemez. Muayene kuruluşu yalnızca  damperli kamyon test, muayene ve kontrollerini yapmak ve bunları raporlamakla yükümlüdür.

İstanbul’un En Çok Tercih Edilen Uluslararası Nakliye Firmaları İstanbul’un En Çok Tercih Edilen Uluslararası Nakliye Firmaları

İş ekipmanlarının, çalışmaya başlamadan önce operatör tarafından kontrollere tabi tutulmaları sağlanır. Damperli kamyon periyodik kontrolleri, yetkili olan makine mühendisleri, mekatronik  mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler yada makine teknikeri veya yüksek teknikerleri tarafından yapılmaktadır. Damperli  kamyon periyodik  kontrol standardı yönetmelikte yer alan TS EN 474-6+A1 standartlarına göre gerçekleştirilmektedir.

Damperli kamyonların periyodik kontrolleri şu şekilde yapılmaktadır;

      Ön ve arka far aydınlatma kontrolü

       Sesli ve ışıklı uyarı ve ikazlar, geri sireni kontrolü

       Kabin acil çıkışı

       Aynalar, yangın söndürücü

       Tekerleğin diş kalınlığı durumu

       Sesli veya görsel ikaz

       Kumandanın istem dışı hareket önlenmesi

       Dikiz ayna ve sesli sinyal sistemi

       Kabin kontrolü

       Damper ve kasa deformasyon kontrolü

       Hidrolik kaldırma ünitesi kontrolü

       Yapısal  bağlantıları ve çözülmelere karşı koruma

       Bilgi etiketi , uyarı etiketi ve işaretleri

       Yetkisiz kullanıma karşı koruma

       G sınıfı iş makine ehliyet operatör belgesi kontrolü

       Tüm işlevsel fonksiyonların kontrolü yapılır.

Sizler de satılık damperli kamyon almak istiyor ve damperli kamyonlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız autoline.com.tr adresimizi ziyaret edebilirsiniz.