4 Kasım 2006’dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı

1) Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform:

— Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) September 20, 2019 " target="_blank">Selahattin Demirtaş, avukatlarının yaptığı mahsup etme ve tahliye talebiyle yaptığı başvurunun ardından Ankara Başsavcılığı’nın uzun süredir rafta bekleyen ve yargılandığı ana dava kapsamındaki bir dosyayla ilgili tutuklama talebine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kendisi adına avukatları tarafından kullanılan Twitter hesabından yaptığı açıklamada Demirtaş, AKP’nin bugün MHP’ye metnini sunduğu ‘Yargı Reformu’na gönderme yaparak, “Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform” dedi.

" target="_blank">1) Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform:

1) Yargıda adalet ve reform mu? Alın size reform:

— Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) September 20, 2019 " target="_blank">— Selahattin Demirtaş (@hdpdemirtas) September 20, 2019

Demirtaş, hem kendisinin hem de aynı dönemde eş başkanlık yaptıkları Figen Yüksekdağ hakkında halihazırda 3 yıldır tutuklu yargılandıkları suçlama kapsamında ‘yasaya aykırı olarak’ işlem yapıldığını anımsatarak “Yani yargı yok, adalet yok, kanun yok, hakim yok. Sadece bize değil, hiçbirinize yok” diye ekledi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Yüksekdağ ve kendisi hakkında bu sabah ayrı bir soruşturma üzerinden tutuklamaya sevk kararı çıkardığını ifade eden Demirtaş, “Biz iyiyiz, moralliyiz, haklıyız, suçsuzuz ve güçlüyüz. Herkese selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz” mesajını da iletti.