Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, aktif politikayı bırakacağını açıkladı.

Halk TV'den Seyhan Avşar'a konuşan bir HDP MYK üyesi bunun normal bir durum olduğunu öne sürerken Demirtaş’a yakın bir isim ise "HDP Demirtaş’ı yok sayıyor" dedi.

Seçimlerde HDP’nin kan kaybetmesinin ardından açıklama yapan HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş kendisine ve partisine yönelik bazı eleştir sunmuştu. Demirtaş bugün ise sosyal medya üzerinden aktif siyaseti bıraktığını şu sözlerle açıkladı:

"Ben kendi adıma, halkımıza layık bir politika ortaya koyamadığımız için içtenlikle özür diliyorum. Pratikteki çabalarımla bu eksiklikleri giderme sözü veriyorum. Ayrıca, bana yönelik yapıcı eleştirilere teşekkür ediyorum. Eleştirilerden yararlanmaya çalışacağım. Mücadeleyi cezaevinden her yoldaşım gibi dirençle sürdürürken, aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum. Hepinize yoldaşça selam, sevgilerimi gönderiyor, hepinizi hasretle kucaklıyorum. Özgür günlerde görüşebilmek dileğiyle.”

Demirtaş’ın açıklamasının ardından konuşan HDP MYK üyesi isimler "Demirtaş’ın aktif siyaseti bırakma kararının büyütülmemesi gereken bir konu olduğunu öne sürerek cezaevindeki diğer siyasetçilerin de tweet ve demeçler üzerinden siyaset yapmadıklarını ve bu durumun da gayet normal olduğunu" savundular. Demirtaş’ın parti içerisinde de bir görevinin bulunmadığını aktardılar.

'DEMİRTAŞ SUSSUN İSTİYORLAR'

Selahattin Demirtaş'a yakın isimler, Demirtaş'ın bir süredir parti içerisinde dinlenmediğini öne sürdü. Demirtaş’a yönelik HDP içerisinde bir yok sayma durumu yaşandığını iddia eden isim, “Demirtaş sussun istiyorlar. Yaptığı öneriler dinlenmiyor. Üstüne bir de seçim sonuçları da böyle gelince Demirtaş’ı sorumlu tutmaya kalktılar. HDP içerisinde Demirtaş cezaevinden çıkmasın isteyenler var” dedi.

Demirtaş’ın HDP’ye yazdığı 3 sayfalık öneri metinlerine HDP’den sadece, “Teşekkür ederiz” yanıtının geldiğini iddia eden isim, “Demirtaş’ın boğazına kadar geldi. Artık dayanamadı” diye konuştu.