Deprem, bir doğa olayı. Yağmurun yağması, kar yağması, yellerin (rüzgarların) esmesi, fırtınaların ortalığı yerle bir etmesi, suların alçak yerlere doğru akması gibi doğanın ürettiği bir olay. Depremlerden kaçış yok.

Yağmurun etkisinden, Güneşin yakıcı sıcaklığından şemsiyelerle, karların erimesiyle oluşan sellerin yıkımlarından korunmak için, akarsuların yataklarına konut yapmayarak korunduğumuz gibi, depremlerin zararlarından, fayların geçtiği yerlerin üzerlerine, altı sulu, yumuşak topraklara yerleşim yerleri kurmayarak depremlerin zararlarından korunabiliriz. Şemsiye, su geçirmez giysiler insanları yağmurlardan koruyorsa, yerleşim yerlerini depremlerden zarar görülmeyecek yerlere yaparak, depremlere dayanıklı konutlar üreterek alacağımız önlemler, insanları, insanlarla birlikte yaşayan canlıları, yıkıntılar altında kalmaktan, ölümlerden korur.

Bu önlemleri almanın bilgi, bilinç işi olduğunu tartışmaya gerek yok.

Kocaeli ilimizde yaşayan, burasıyla gönül bağları olan 41 ozan, yazar arkadaşımız, deprem bölgesinde yaşayan insanların okumaları, bilinçlenebilmeleri için saygın bir çaba içine girerek, 1043 kitap, para toplayarak, deprem bölgesine bir kütüphane yapılması girişimi başlatmışlar.

Bunlar arasında bulunan değerli ozan, yazar arkadaşımız, Fatma Türk Kuşkaya’nın, Gerçek Kocaeli Gazetesi’nden alıntı yaparak, faebook sayfamda paylaştığı, konuyla ilgili bilgiler şöyle:

“Kent yazarları depremzedelere kütüphane Kuracak

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan deprem felaketine karşı en büyük desteği veren Kocaeli ili bu kez de 41 yazarla bir kampanya yaptı. 12 Mart 2023 Pazar 20:22 Türkiye’de ilk kez böylesi bir kampanya yapılırken, İzmit Soydan iş Merkezi’nde 41 yazarın katıldığı imza gününe birçok duyarlı sivil toplum kuruluşu, dernekler ve vatandaşlar katıldı. "41 Yazar Tek Yürek" kitap imza etkinliğinde bir araya gelen kentimiz yazarları geliri 1043 kitap toplandı. Kitaplar için belirli bir fiyat belirlenmezken, her yazar kendine ait kitaplarını depremzedeler için imzaladı.

Depremzedelere katkı sağlamak isteyen vatandaşlar yazarlarla buluşarak aldığı ve imzalattığı kitapları oluşturulan Kitap kumbarasına atarken, kitap ücretini de bağış kutusuna attı.

Organizasyonu düzenleyen Kocaeli Yazarlar Birliği platform başkanı Şerafettin Ergül toplanan nakit para ve kitaplar ile deprem bölgesinde kütüphane kurumak üzere ilgi makamlarla iletişime geçtiğini belirterek kent yazarlarımıza teşekkür etti.

Etkinliğe Mustafa Küpçü, Nazım Çelik, Gül Anasal ve Kamil Çüpür, Yavuz Ulugün, Taylan Katak, Lale Tığ, Uğur Ulusoy, Selma Gün, Ergün Demir, Erdem Arcan, A. Ihsan Sönmez, Oya Gündüz Aksu, Çiçek Polat, Sevcan Tamer, Ümit Salih Bolbol, Zeynep Karaca, Osman Nuri Cebe, Mesut Nöbetçigil, Elif Doğan, Gülseren Delilbaş, Yücel Alpay Demir, İbrahim Tığ, Filiz Çınar, Rüştü Onur Yücel, Alpay Demir, Ruhan Odabaş, Şener Aksu, Nilgün Sezeralp, Gülgün Çankaya, Fatma Türk Kuşkaya, Kamuran Özben, Meltem Gül Çömlekçioğlu, Çetin Güzel, Ömer Akın, Süleyman Pekin, Dursun Özden, Nadir Tekin, İbrahim Akpınar, Gürkan Uysal, Dilek Dila, Behice Karadeniz, Melek Kavşut, Elif Doğan, Filiz Çınar, Gönül Balkır, Muzaffer Sütlüoğlu, Vural Atılgan, Yasemin Çiftçi, Sevcan Tamer, Mustafa Dursun, Akın Yazıcı, Ergün Tekin, Hayri Sarı, Kenan Çığır, Mevlüt Soysal, Gürkan Uysal, Asuman Fazlioğlu, Tanseli Polikar, Mehmet Kılıçoğlu’nun katıldığı kampanya vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü”. 1

Bu girişimi başlatan yüreği güzel arkadaşları kutlamak görevimiz.

Bu yapıtların, depremlerin zararlarından korunmak, depremlerle yaşamak için bilinç oluşturulmasına katkı sunacak içerikte olduğunu bilemiyoruz. Bu yapıtları okuyarak, depremlerle ilgili yapıtları da okuma isteği, alışkanlığı kazandırmaya katkı sunacaklarını söylemek yersiz olamayacak.

İnsanların karınlarını yiyecekler, beyinlerini edindikleri bilgiler, okudukları yapıtlar doyurur. Bunu sağlaya çabalayan her girişim övgüye değerdir.

“Kocaeli Yazarlar Birliği platform başkanı Şerafettin Ergül, toplanan nakit para ve kitaplar ile deprem bölgesinde kütüphane kurumak üzere ilgi makamlarla iletişime geçtiğini” dile getirmiş. Umarız kitaplar, kitap, aydınlık düşmanı birilerinin, paralar götürücülerin eline geçmeden, deprem bölgesinde bundan sonra yaşayacakların işlerine yarar durumda kullanılır.

--------------------------------------

1. https://gercekkocaeli.com.tr/d/83565/kent-yazarlari-depremzedelere-kutuphane