12 Ekim'den bu yana tazminat hakları için eylem yapan Ermenekli madenciler, yapılan görüşmelerden herhangi bir sonuç çıkmaması üzerine direnişlerinin 87'inci gününde yeniden Ankara yürüyüşüne başladı. Güneyyurt Meydanı'ndan "İşçiyiz haklıyız kazanazağız", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları ile yürüyüşe geçen madencilerin önü jandarma ve polis ekipleri tarafından kesildi.

Kolluk kuvvetleriyle yapılan gergin görüşmede yürüyüşe izin verilmeyeceği belirtilirken, madenciler yaşananlara tepki gösterdi. Devlete seslenen madenciler, "Sen benim hakkımı aramadın. Benim hakkımı alamadın. Bana vatandaşım deme bundan sonra. Bu milletin sırtından yediğiniz ekmekler haram olsun" ifadelerini kullanırken, diğer bir madenci ise "Bu kadar maden işçisinin alın teri bu siyasileri boğacak. Siz kimin yanındasınız biz gördük. Yüz defa da bin defa da gözaltına alsanız biz vazgeçmeyeceğiz. Zenginler mi bu memlekete sahip yoksa emekçiler mi? Bunu göreceğiz. Bizi verilen sözlerin arkasında durmayanları da göreceğiz. İki tane kıçıkırık patrondan hesap soramadınız bu neyin acizliğidir?" dedi.

GENEL BAŞKAN ÇETİN FENALAŞTI

Cihan Başakçıoğlu'nun Gazete Duvar'da yer alan haberine göre, işçilerin konuşmalarının ardından Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin fenalaştı. Çetin, alanda ambulans olmadığı için bia madencinin aracı ile Ermenek Devlet hastanesine götürüldü. Madenciler "Yolu aç jandarma geliyoruz Ankara", "Gemileri yaktık geri dönüş yok" sloganları ile bekleyişini sürdürüyor.