Diyarbakır merkezli 25 Mart’ta 21 ilde haklarında yakalama kararı verilen aralarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların bulunduğu 216 kişiden gözaltına alınan 143 kişiden 38’i tutuklandı, 44 kişi ise serbest bırakıldı.

Açık tanık Ümit Akbıyık'ın ifadeleri doğrultusunda başlatılan operasyonda gözaltına alınanların sayısı 143'e çıktı.

Yeni gözaltına alınanlar için de 24 saat avukat kısıtlama yasağı getirilirken, 25 Nisan'da gözaltına alınanların adliyeye sevkleri bugün de davam etti.

Sabah saatlerinde adliyeye sevk edilenlerden 10 kişi hakkında tutuklama kararı verilirken, 12 kişi adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı. 10 kişinin tutuklanmasıyla tutuklu sayısı 38'e, 13 kişinin serbest bırakılmasıyla serbest bırakılanların sayısı da 44'e yükseldi.

Sabah saatlerinde avukatlar Resul Temur, Mehmet Öner, Pirozhan Karali, Zozan Acar ile Özlem Gündüz, Mahir Yıldız, Gülten Avesta Uçar, Hilal Ada, Ruşen Doğan, Nasır Yılmaz, Mehmet Yalçın, Mehmet Andok, Alattin Zuğurli, Suzan Aksu, Hebat Mimkara, Halil Delen, Fikri Ay, Nurettin Bakan, Mustafa Çukur, Eşref Yaşa, Engin Karakoç, Mehmet Şingar, Osman Çelik, Ahmet Alnak, Hivda Gönenç, Hatip Güney, Agit Kaysı, Firas Türk, Evin Doster, Halise Aksoy, Mustafa Pektaş, gazeteciler Ahmet Kanban, Osman Akın ve sinema sanatçısı Çınar Doğan adliyeye sevk edildi.

HALİSE AKSOY TUTUKLANDI

Savcılık ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle Diyarbakır Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen oğlu Agit Aksoy'un kemiklerinin kargoyla kendisine gönderilmesinin kamuoyunda tepkilere neden olduğu Halise Aksoy, Fikri Ay, Hilal Ada, Mehmet Yalçın, Mehmet Andok Bayram, Agit Kaysı, Alattin Zuğurli, Faris Türk, Evin Doster, Nurettin Bakan'ın "terör örgütü üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklanmasına karar verildi.

13 KİŞİ SERBEST BIRAKILDI

"Terör örgütü üyesi olmak" iddiasıyla adli kontrol tedbiriyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Nasır Yılmaz, Hatip Güney, Mehmet Emin Şingar, Osman Çelik Suzan Aksu, Hebat Mimkara, Halil Delen, Mustafa Çukur, Engin Karakoç, Eşref Yaşa Hivda Gönenç, Ahmet Alnak, Mustafa Pektaş adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

GAZETECİ VE AVUKATLARIN İŞLEMLERİ SÜRÜYOR

Adliyeye çıkarılanların avukatlar Resul Temur, Zozan Acar, Pirozhan Karali ve Mehmet Öner ile gazeteciler Ahmet Kanban, Osman Akın ve sinema sanatçısı Çınar Doğan ile diğerlerinin işlemleri devam ediyor.

DÜN TUTUKLANANLAR

Dün, adliyeye çıkarılanlardan 28 kişi tutuklanmış, 31 kişi ise serbest bırakılmıştı. Dün, Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Abdurrahman Gök, JINNEWS Muhabiri Beritan Canözer ile gazeteciler Mehmet Şah Oruç ve Remzi Akkaya, avukatlar Serhat Hezer, Burhan Arta ve Özüm Vurgun ile  Devrim Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek, Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün, Abdulbari Mavlay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan, Cesur Yılmaz ve Süleyman Ulucan "terör örgütü üyeliği" suçlamasıyla tutuklanmıştı.

DÜN SERBEST BIRAKILANLAR

Avukatlar Eylül Özgültekin, Gurbet Özbey Öner, Jiyan Sametoğlu, Mustafa Şenci, Bünyamin Şeker, Berdan Acun ve Halise Dakalı, Kenan Ayğay ve Fırat Taşkın, sanatçılar, Elvan Koçer, Şahperi Alphan Bayhan, Devrim Demir Sulh Ceza Hakimliğince adli kontrol tedbiriyle, diğer sanatçılar Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, Sadrettin İnal ve Hamdusena Özbey de emniyette serbest bırakılmıştı.

Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadir Esen, kameraman Mehmet Yalçın ile Ramazan Kaval, Talip Turan, 78'liler Derneği yöneticisi Abdulgani Alkan, Avaşin Yanar, Tarık Aydemir, Müslüm Şahinsoy, Süleyman Avcı, Havva Gençoğlu, Mehmet Menge, Zeynep Demir, Seyit Özbaş, Hüsamettin Kılıç, soyadı öğrenilememen Çekdar isimli bir kişi de dli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı