Diyarbakır’da tarihi Sur ilçesi başta olmak üzere birçok caminin elektrikleri, "Fatura ödenmedi" gerekçesi ile Dicle Elektrik Dağıtım Aş (DEDAŞ) ekipleri tarafından kesildi. Mahallede bulunan diğer camilerin de borcu olduğu öğrenildi.

RTÜK'ten ceza alan Kızılcık Şerbeti'nin oyuncuları konuştu RTÜK'ten ceza alan Kızılcık Şerbeti'nin oyuncuları konuştu

Elektriklerin kesilme nedeni ise camilerde kullanılan ısıtma sistemi.

SALOS CAMİ’NİN ELEKTİRİĞİ KESİLDİ

Camilerin aydınlatma faturaları Diyanet tarafından ödenirken, ısınma faturaları camiye gidip ibadet eden cemaatin üzerine bırakılıyor. Camide görevli olan imamlardan haftalık ve aylık olarak topladığı bu paradan ısıtma sisteminin faturalarını ödemesi isteniyor.

ULUCAMİ DE BORÇLULAR ARASINDA

Diyarbakır'daki camilerin de, yaklaşık bir yıldır ısıtma sistemi ücretleri ödenmediği için elektrikleri kesilmiş durumda. Elektrikleri kesilen camiler arasında Gazi Caddesi’ndeki Salos Camisi de bulunuyor.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancır’a bilgi veren yurttaşlar, sadece Salos Camisi değil, diğer camilerinde elektrik faturalarının ödenmediğini, bundan dolayı camilere ihtarname gittiğini anlattı. Yurttaşların anlattığına, göre ihtarname gönderilen camiler arasında Ulu Cami’de var. Ulucami’nin borcunun diğerlerinden daha fazla olduğu ancak ihtarname gönderilmesine rağmen enerjinin kesilmediği belirtildi.

ESNAF 'DİYANETE AYRILAN BÜTÇEDEN NEDEN ÖDENMİYOR' DİYE SORDU

Salos camisinden çıkan bir yurttaş, müftülüğün işi cemaate yüklemesine tepki gösterdi.

Müftülüğün elektrik faturası için paranın esnaftan toplanmasını istediğini anlatan yurttaş, “Esnaf zaten kendi faturasını ödeyemiyor. Kriz bizi perişan etti. Zaten geçinemiyoruz. Bu defa caminin faturasını da bize yüklüyorlar. Diyanete ayrılan bütçe nereye gidiyor? O bütçeden faturalar ödenemiyor mu” sözleri ile faturaların ücretlerinin esnaftan alınması yönündeki talebe tepki gösterdi.

SUR’DA BULUNAN TÜM CAMİLERE İHTARNAME GİTTİ

Faturalardan dolayı elektriği kesilmek istenen camilerden ikisi de, Suriçi İskenderpaşa Mahallesi'nde bulunuyor.

Mahalle muhtarı Ali Ürün, DEDAŞ’tan elektrik kesmek için ekiplerin gelmesi ile durumu fark ettiğini söyledi.

Ürün, "DEDAŞ’tan kesme ekibi geldiğinde borcu olan camilerin faturaları vardı. Bir yıldır faturalar ödenmemiş. Palu Cami, Şeyh Yusuf Cami, Hanzede Cami, Paşa Camisi, Salo Camisi bunlardan bazılarıydı. Ellerinde makbuzlar vardı. Elektriği kesmeye gidiyorlardı. Ben kendi mahallemde olan iki caminin faturalarını alarak kesmeyi engelledim” dedi.

MÜFTÜLÜK ‘ISITMAYI CAMİ CEMAATİ ÖDEMELİ’ DEDİ

Bunun üzerine Sur İlçe Müftülüne giderek neden elektriği kestiklerini sorduğunu anlatan Ürün, “Müftü ile görüştüm. Bana ‘cami aydınlatmaları ve su faturaları devlet tarafından ödeniyor. Isınmayı ise cami cemaati ödüyor’ dedi. Onların anlattığına göre imamlar camide ayda bir halktan bir para toplayıp bu ısıtma ücretlerini ödemesi gerekiyormuş. Ben de ‘Başka her şeye para toplayan hocalar neden elektrik için toplamıyor’ diye sordum. Konuştuk, tartıştık çıktım” diye anlattı.

ALTIN BİLEZİĞİ SATIP FATURAYI ÖDEDİ

İlçe Müftülüğünden "Isıtma için biz ödeme yapmıyoruz" cevabı aldıktan sonra mahalleye döndüğünü anlatan Ürün, kendi mahallesinde bulunan Hanzade Cami ve Şeyh Yusuf Cami’nin borcunu ödemek için arayışa girdiğini söyledi.

Eşinin kardeşinin bu borcu ödemek için kendisini aradığını anlatan muhtar Ürün, “Millet beni aradı. Baldızım caminin faturalarını ödemesi için bileziğini bana verdi. DEDAŞ’a gittim, iki caminin toplam fatura borcunun 9 bin küsur TL olduğunu öğrendim. DEDAŞ'ta iki caminin elektrik faturalarının faizlerini düşürdüler. Ana para olarak 9 bin 115 TL para ödedim” diyerek faturalarını ödediğine ilişkin iki makbuzu da gösterdi.