RUKEN ADALI –ANF - İZMİR - Kanadalı altın tekeli, süren mahkemelere rağmen Efemçukuru'ndaki maden ocağını bu yıl içinde işletmeye alacak. Şirketin işyerini açma ve işletme ruhsatı bile bulunmuyor.

Kanadalı altın madeni şirketi Eldorado'nun CEO'su Paul N. Wright, İzmir’in Menderes ilçesi Efemçukuru köyünde bulunan Efemçukuru Altın Madeni’ni bu yıl içinde işletmeye başlayacaklarını duyurdu. Wright gerekli izinlerin alındığını öne sürerek, “Yılda 120 bin ons’luk altın üreteceğiz. Kısa sürede kapasiteyi 150 bin ons’a çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

ÇALIŞMA RUHSATI YOK

Şirket, madeni çalıştırmayı planlıyor ancak maden ocağının çalışma ruhsatı bile yok. Efemçukuru Altın Madeni’nde işletmeye başlanabilmesi için İzmir İl Özel İdaresi tarafından işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenmesi gerekiyor. İzmir İl Özel İdaresi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın 31 Mayıs 2011 tarihli yazısında “söz konusu işletme adına düzenlenmiş bir ruhsat olmadığı” belirtiliyor.

MAHKEMELER SONUÇLANMADI

Efemçukuru'ndaki maden ocağının işletilmemesi için açılan 3 dava da devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, şirketin yerli ortağı TÜPRAG Şirketi'ne verilen işletme ruhsatı ve işletme izninin iptali davası henüz sonuçlanmadı.

Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından verilen “ÇED Olumlu Kararı”nın iptali davası da sürüyor.

Maden işletme sahasındaki Efemçukuru köylülerine ait 35 parselin Bakanlar Kurulu kararıyla kamulaştırılmasına karşı açılan davada da yargı süreci devam ediyor. 

'İZMİR'İ GÖZDEN Mİ ÇIKARDINIZ?'

Köylülerin avukatı Arif Ali Cangı, süren davaları anımsatarak bu koşullarda Efemçukuru altın madenine çalışma ruhsatı verilemeyeceğini belirtti. AKP hükümetine "İzmir'i gözden çıkardınız mı?" diye soran Cangı, İzmir Valisi'ne de "açılma ruhsatı verdiniz mi?" sorusunu yöneltti.

Cangı, aynı bölgede yapılması planlanan Çamlı Barajı'nın altın madeninin işletilmesi durumunda temiz kalamayacağını belirterek, Büyükşehir Belediyesi'ne "Çamlı Barajı’ndan vaz mı geçtiniz?" diye sordu. 

Aynı zamanda EDP İl Başkanı olan çevreci avukat Cangı, İzmir halkına, "suyunuza sahip çıkın" çağrısında bulundu.