Hepimiz İçin Laik Eğitim Meclisleri, 2017 yılında eğitimde yaşanan sistem değişikliklerinin bilançosunu hazırladı.

Eğitim sisteminin sık sık tartışıldığı 2017 yılında TEOG kaldırılırken, YGS ve LYS'nin yerine YKS getirildi. Okullar nitelikli ve niteliksiz olarak ayrıldı.

Müfredattan evrim çıkarılırken her ilçeye  imam hatip kurulmasının önü açıldı.

Hepimiz İçin Laik Eğitim Meclisleri’nin açıklaması şu şekilde:

EVRİM MÜFREDATTAN ÇIKARILDI

2017-2018 eğitim-öğretim dönemi müfredat değişiklikleriyle başladı. MEB tarafından farklı okul düzeylerinde olmak üzere toplam 51 ayrı dersin müfredatı yenilendi. Yenilenen müfredat, 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak okutulmaya başlandı. Yapılan değişikliklerde evrim müfredattan çıkarıldı, matematik derslerinin saatleri azaltıldı, yerlerine müfredatlarına cihat, kocaya itaat, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi gibi laikliğe ve bilimselliğe aykırı, eğitimi gericileştiren konular olan dersler eklendi.

ÖĞRENCİLERE 15 TEMMUZ KİTAPÇIKLARI DAĞITILDI

2017-2018 eğitim-öğretim yılı başında ilkokul, ortaokul ve lise kademelerindeki öğrencilere, ders kitaplarının yanında 15 Temmuz Milli İrade Destanı kitapçıkları dağıtıldı.

EĞİTİMDEKİ GERİCİ UYGULAMALAR ARTTI

Kartal'da öğrenciler tekbirle yürütüldü, bir ortaokulda öğrencilere islam yemini ettirildi, bir anaokulunda kız çocuklarına erkek çocukların ayakları yıkatıldı, başka bir okulda değerler eğitimi kapsamında öğrencilere kabe maketi etrafında tavaf yaptırıldı. Yapılan bu laikliğe aykırı uygulamaların hiçbiri tek tek okullarda yaşananlar değildir. Bunlar bütünsel bir şekilde eğitimde gericiliği yaratma politikasının sonuçlarıdır.

‘DEĞERLER EĞİTİMİ’NİN VERİLMESİ MEB ELİYLE CEMAATLERE BIRAKILDI

2017-2018 eğitim-öğretim yılına öğretmenlerin öğrencilere “değerler eğitimi” vereceği haberleriyle başladık. Değerler eğitimi adı altında saygı, sevgi, adalet gibi konuları öğretmenlerin öğrencilere anlatılacağı söylendi. Ancak bugün geldiğimiz noktada bizzat MEB eliyle iş birliği protokolleri imzalanarak değerler eğitimini cemaatlere ait olduğu açıkça görülen vakıf adı altındaki kurumlar vermeye başladı. Ve değerler eğitiminde anlatılacak her konuya cemaatlerin anlatacağı dini içerikler ve bilimsellikten uzak hurafeler eklendi.

CEMAATLERİN OKULLARA GİRİŞİ BİZZAT MEB TARAFINDAN SAĞLANDI

MEB’in imzaladığı protokoller sonucu Milli Eğitim Müdürlükleri talimatlarıyla cemaatlere ait olduğu açıkça görülen vakıfların okula girişi sağlandı. Cemaate ait bu vakıfların okullarda stant açması, ders saatleri içinde ve dışında eğitimler vermesine dair okullara yazılar gönderildi. Bilimsel bir eğitim verilmesinin koşullarını sağlamak zorunda olan MEB imzaladığı protokollerle öğrencilere bilimsellikten uzak gerici bir eğitim verilmesinin zeminini hazırladı.

TEOG SINAVI YERİNE NE GELECEĞİ BİLE BELLİ OLMADAN KALDIRILDI

TEOG sınavı Milli Eğitim Bakanlığın haberi bile olmadan tek bir kişinin sözüyle kaldırıldı. Kaldırılırken TEOG'un yerine nasıl bir sistemin geleceği belli değilken "Sınav stresini azaltıyoruz" denildi. Ancak aylar sonra TEOG yerine gelecek sistem belli olduğunda Bakan Yılmaz'ın açıklamasıyla okullar nitelikli ve niteliksiz olarak ayrıldı ve öğrencilerin yeni sistemde de sınava gireceği ortaya çıktı. Aylarca süren belirsizlik ve sınavsız girilecek okulların niteliksiz olarak değerlendirmesi sonucu azalacak denilen sınav stresi eskisinden daha fazla hale geldi.

ÖĞRENCİLERİN İMAM HATİP TERCİH ETMEME HAKKI ORTADAN KALDIRILDI

TEOG sınav sistemi yerine gelen sistemde öğrenciler yerleşim yerlerine göre beş lise tercih edecek. İmam hatip okulu sayılarının bu sene diğer senelere oranla daha fazla arttığını ve her ilçede birden fazla imam hatip lisesi olduğu gerçeği karşımızda. Bu durumda ilçesindeki beş okulu tercih edecek çocuğun imam hatip lisesini tercih etmeme gibi bir hakkı olmayacak ve öğrenciler imam hatip liselerine gitmeye mecbur bırakılacak.

YGS-LYS KALDIRILDI

7 yıldır uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile Lisans Yerleştirme (LYS) kaldırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) getirildi. YKS kamuoyundaki pek çok tartışma sonucunda bir ay içinde 5 kez güncellendi, TEOG gibi burada da öğrenciler için belirsizlik süreç devam etti. Son açıklanan haline göre, eski sistemdeki halinden farklı olarak YKS iki günde üç oturumda tamamlanacak. Öğrenciler önce TYT’ye (Temel Yeterlilik Testi) girecek. TYT’de YGS’den farklı olarak tek bir puan türü olacak. Öğrenciler TYT’nin ardından da YKS’nin ikinci oturumuna girecek. TYT’nin ikinci oturumda ise dört puan türü olacak ve öğrenciler üniversite seçimlerini toplamda bu beş puan türü üzerinden yapacak.

HER İLÇEDE İMAM HATİP AÇILMASININ YOLU AÇILDI

24 Haziran'da yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği ile okul açmaya getirilen 'ilçe nüfusu' zorunluluğu kaldırıldı. Ancak yeni düzenlemede Anadolu Lisesi açmak için en az iki şube mevcudunda öğrenci şartı getirilirken, Anadolu imam hatip liselerinde bu şart yok. Böylece nüfusu az olan ilçe merkezlerinde sadece Anadolu imam hatip liseleri açılabilecek.

ŞİŞLİ EML ÖĞRENCİLERİNİN DÖNEM ORTASINDA PREFABRİKLERE TAŞINMASINA KARAR VERİLDİ

6 bin öğrenci kapasiteli Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nin dönem ortasında yıkılması ve öğrenciler prefabriklerde ders görmesine karar verildi. 4 blok, 20 atölye ve 90 dersliğin kış ortasında prefabriğe taşınacak olmasına veliler, mezunlar ve öğrenciler "Barakadan kümes olur okul olmaz", "Prefabrik okul istemiyoruz" diyerek mücadele ediyor.

UNESCO RAPORU TÜRKİYE’DEKİ OKULLARDA ÖĞRETİLEN MATEMATİK BECERİSİNİN ULUSLARARASI DÜZEYDE GERİDE KALDIĞINI ORTAYA KOYDU

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) her yıl hazırladığı “Küresel Eğitim İzleme Raporu”, bu yıl Eğitimde Hesapverebilirlik temasıyla 24 Ekim’de yayımlandı. Raporda Türkiye’ye dair çarpıcı sonuçlar olduğu görüldü. Sonuçlar, Türkiye’de öğrencilerin %30’unun matematik becerisinden yoksun olduğuna, engellilerin okul terkinde Türkiye’nin Avrupa’da birinci sırada olduğuna ve öğretmen özerkliğinin 2006’dan 2015’e dek giderek azaldığına işaret ediyor.

PISA SONUÇLARINDA TÜRKİYE SON 12 YILIN DA GERİSİNE DÜŞEREK SON SIRALARDA YER ALDI

15 yaş grubu öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli sınavlardan biri olan PISA (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) Testi 2015 sonuçları açıklandı. Veriler Türkiye’nin uluslararası düzeyde eğitimin açıkça gerisinde kaldığını ve eğitimde reform yapıyoruz denilerek yapılan değişikliklerin eğitim sistemini ileriye değil geriye götürdüğünü gösterdi. Türkiye’nin fen, matematik ve okuma becerilerindeki puanları 12 yıl önceki sonuçların bile altına geriledi. Sıralamada Türkiye, 70 ülke içinde fende 52. sırada, matematikte 49. sırada, okumada 50. sırada yer aldı.

ÖSYM’NİN PUANLAMA HATASI SONUCU ÜNİVERSİTELERE YERLEŞMİŞ BİN 499 ÖĞRENCİNİN ÜNİVERSİTEYE YERLEŞMEDİĞİ AÇIKLANDI

ÖSYM tarafından yapılan 2017 LYS'de ilk kez açık uçlu sorular soruldu. LYS sonrası yapılan kontrollerde, 7 bin 84 üniversite adayının yerleştirme puanlarının yeniden hesaplandığı açıklandı. Üniversiteye yerleştirmede ise bazı okul türlerinde kullanılan ek puan hesaplamalarına ilişkin güncelleme nedeniyle bin 110 adayın ilan edilen yerleştirmesinin değiştiği, bin 628 adayın daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma geldiği, daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen bin 499 adayın ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşemediği açıklandı.

2017 YILI BÜTÇESİNDEN EN DÜŞÜK PAY EĞİTİME AYRILDI

Mart 2017’de Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti bütçesinden toplam bütçenin %17’sinin eğitime ayrıldığını açıkladı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TMEB) bütçe ödeneğinin merkezi yönetim bütçesine oranı 2010’dan (%9,84) 2016’ya (%13,38) kadar sürekli artmışken, 2017’de %13,18’e düştü ve 2017’de kamu bütçesinin daha düşük bir oranı MEB’e ayrıldı.

Kaynak: Demokrat Haber