Ekşi Sözlük'ün kapatılması kararını onayladıktan ve avukatların itirazı üzerine bu karardan dönen Ankara Adliyesi'nde görevli iki hakim görevlerinden alındı. Ankara 4. Sulh Ceza Hakimi Mustafa Yılmaz, görevinden alınarak Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi yapıldı. Ankara 5. Sulh Ceza Hakimi Yusuf Efe, 4. Asliye Ceza Mahkemesi hakimliğine atandı. Efe'nin, erişim yasağının kaldırılması hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) itirazını değerlendirmeden izne ayrıldığı için görevden alındığı belirtiliyor. İki ismin görev değişikliği kararları, Hakimler ve Savcılar Kurulu'nun (HSK) internet sitesinde yer almıyor.

T24'ün haberine göre, Ekşi Sözlük'ün kapatılması kararını onaylayan ve daha sonra avukatların itirazı üzerine bu karardan dönen Ankara 4. Sulh Ceza Hakimi Mustafa Yılmaz, görevinden alınarak Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi yapıldı. Ankara 5. Sulh Ceza Hakimi Yusuf Efe de 4. Asliye Ceza Mahkemesi hakimliğine atandı. Efe'nin de erişim yasağının kaldırılması hakkındaki BTK itirazını değerlendirmeden izne ayrıldığı için bu görevden alındığı belirtiliyor.

400 binden fazla üyesi bulunan Ekşi Sözlük, geçen Şubat ayında BTK tarafından erişime kapatılmış, BTK'nın bu kararı daha sonra Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'nce kabul edilmişti. Ekşi Sözlük avukatlarının bu karara itirazı üzerine aynı hakimlik, önceki kararından dönerek erişim yasağını kaldırmıştı. Ancak bu kez de BTK, erişim yasağının kaldırılması kararına itiraz etmiş, itiraz AnkaraSulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edilmişti.

Bu mahkeme kararları iki hakimin görevinden alınmasına yol açtı. Ekşi Sözlük'ün kapatılması kararını veren ve daha sonra itiraz üzerine bu kararını geri çeken Ankara 4. Sulh Ceza Hakimi Mustafa Yılmaz, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından bu görevinden alındı. Yılmaz, 31. Asliye Ceza Hakimi olarak görevlendirilirken yerine Mehmet Tuna Kaya getirildi.

BTK'nın erişim yasağının kaldırılması kararına yaptığı itirazı değerlendiren 5. Sulh Ceza Hakimi Yusuf Efe de görevinden alınarak 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ne ikinci hakim olarak atandı. Efe'nin yerine ise hakim Ömer Öz getirildi. Efe'nin, BTK'nın talebini değerlendirmeden izne ayrılması nedeniyle görevden alındığı belirtiliyor. Her iki ismin görev değişikliğine ilişkin karar HSK'nın internet sitesinde yer almıyor. Geçici yetki ile mahkemeleri değiştirilen iki ismin, yayımlanacak ilk müstemir yetki kararnamesinde olacağı öğrenildi.