Twitter CEO'su, Elon Musk, Microsoft'u dava etmeye hazırlanıyor. Musk Microsoft’u Twitter verilerini yasa dışı kullanmakla suçluyor. Suçlamalar, Microsoft Twitter’da reklam yayınlamaktan vazgeçmesinden hemen sonra geldi. 

Musk attığı tweet ile, Microsoft’un Twitter’dan izinsiz olarak çektiği verileri yapay zeka sistemlerinin eğitiminde kullandığını iddia ediyor. Musk son günlerde yapay zeka ile ilgili gelişmeleri yakından takip ediyor. Mart ayının sonunda daha güçlü GPT-4 için AI geliştirmelerini altı ay durdurmak için açık bir mektup imzaladı; hemen sonra X.AI adlı bir yapay zeka şirketi kurdu ve TruthGPT adlı bir ürün üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. Şimdi de twitter verilerini tüm yapay zeka şirketlerine kapatmak istiyor. 

Son zamanlarda, bir çok şirket verilerinin yapay zeka eğitimi için ücretsiz kullanılmasına karşı çıkıyor. Reddit ve Universal Music Group, veri erişimi için ücret almayı amaçladıklarını açıklarken, Getty Images stok fortoğraf ve videolarının Stable Diffusion tarafından yapay zeka eğitimi için  içerik kopyalamasından dolayı dava açtı. 

Musk'ın Microsoft’a tehditleri, yapay zeka alanında veri savaşlarının şiddetlendiğini  gösteriyor.