Yeşil Sol Parti, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek seçimlere sayılı günler kala seçim mitinglerine devam ediyor.

Dersim’deki miting, Seyit Rıza Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Mitingde konuşan Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, seçim güvenliğine ilişkin “Sandıklara sahip çıkacak mıyız arkadaşlar? Evet. 14 Mayıs gündüz, akşam ve gece halk iradesine sahip çıkacak mıyız arkadaşlar? Başaramazlar” dedi. Yeşil Sol Parti Dersim Milletvekili Adayı Ayten Kordu "Bu zihniyete karşı ‘Edi bese’ diyeceğiz” diye konuştu. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır da “Burası Dersim, zulme geçit vermez” şeklinde konuştu.

GÜLİSTAN DOKU UNUTULMADI

Seyid Rıza Meydanı’nda “Jin, jîyan, azadî” sloganları atılırken alanı dolduran Dersimliler, Gülistan Doku’nun akıbetini, “Gülistan’sız 1095 gün geçti. Unutturmayacağız” pankartıyla yeniden sordu.

KORDU: HEP BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

Yeşil Sol Parti Dersim milletvekili adayı Ayten Kordu, tek adam rejiminin kimliklere ve demokrasiye düşman olduğunu ifade etti. Kordu, “Kimliğimizi, dilimizi inkar var ama biz Emek ve Özgürlük İttifakı ve Yeşil Sol Parti olarak 14 Mayıs’ta tarihi seçimi sonuçlandıracağız. Bu zihniyete karşı ‘Edi bese’ diyeceğiz. Bunun için hep birlikte değiştireceğiz” dedi.

"BURASI DERSİM, ZULME GEÇİT VERMEZ"

“Burası Dersim, zulme geçit vermez” diyen DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise Dersim halkının faşizme karşı Yeşil Sol Parti öncülüğünde buluşacağını belirterek, alanda yer alan “Hep kavgaydı yaşamımız. İnsanlığın savaşçıları özgürlüğü yaratıyor” pankartına dikkat çekti.

AKDENİZ: NE YAPARLARSA YAPSINLAR GİDECEKLER

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, “Burada gençleri işsiz bıraktılar. Göçe mecbur bıraktılar. Sürgüne mecbur bıraktılar. Asimilasyona mecbur bıraktılar. İnadına buradayız diyoruz, burada. Kentimize sahip çıkıyoruz” diyerek konuşmasına başladı.

Akdeniz konuşmasına şöyle devam etti: “Ben dün burada esnaf arkadaşlarla sohbet ettim. İşçi arkadaşlarla sohbet ettim. Kadın arkadaşlarla çok güzel bir toplantı yaptık. Bakın diyor ki kadınlar, analar; ‘Bizim çocuklarımız eğitimi, okulu, defteri, kalemi değil, doları, avroyu konuşuyor, ekonomiyi konuşuyor, geçimi konuşuyor.’ ‘Artık yaşamıyoruz’ diyor. Anne diyor ki ‘Çocuğum bana dedi ki: Gözümü AKP’yle açtım, AKP’yle bitirmek istemiyorum.’ Biz de buradan şunu söylüyoruz; aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor. Gidiyorsun tek adam. Gidiyorsun tek adam. Hiç korkmayın, hiç korkmayalım. Ne yaparlarsa yapsınlar gidecekler. Her türlü provokasyonu boşa çıkarttık. Çıkartmaya devam edeceğiz. Sandıklara sahip çıkacak mıyız arkadaşlar? Evet. 14 Mayıs gündüz, akşam ve gece halk iradesine sahip çıkacak mıyız arkadaşlar? Başaramazlar, trafolara giren kedileri ne yapacağız, sokmayacağız arkadaşlar.”

"İLK TURDA BİTMELİ"

Irkçı provokasyonları şiddetle kınadığını ifade eden Akdeniz, “Sayın İmamoğlu ve o mitinge katılan yurttaşlara dönük ırkçı, faşist provokasyonu protesto ediyoruz. Aynı şekilde Mersin’de, Tarsus’ta ve ülkenin dört bir yanında Yeşil Sol Partinin seçim arabalarına, anonslarına, seçim bürolarına yapılan bütün saldırıları kınıyoruz. Saldırıyorlar, boşa düşüyorlar. Saldırıyorlar, başaramıyorlar. Altındaki halı kayıyor. Gidiyorlar arkadaşlar, gidiyorlar. Emek ve Özgürlük İttifakı olarak, bu yüzden dedik ki aday çıkarmıyoruz başkanlık seçiminden. Dedik ki bir adım daha ileri gidiyoruz. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyoruz. Şimdi bugün Dersim’den söylüyorum. Bir adım daha öne gidiyoruz. Bu iş ilk turda bitmeli, ilk turda bitireceğiz” diye konuştu.

DEMİRTAŞ: DERSİM YİNE TARİH YAZACAK

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Eski Diyarbakır Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı’nın selamını ileten Başak Demirtaş, Dersim coğrafyasında zulmün eksik olmadığını ifade ederek, “Dersim yine tarih yazacak. Munzur’un asi ve direngen halkı, kendi tarihine zulmeden, kadınları yok sayan, insanları açlığa mahkum edenlere 14 Mayıs günü en güçlü cevabı sandıkta verecek” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Evrensel