Endüstriyel fabrika otomasyonu, bilgisayar, robot gibi teknoloji gerektiren sistemlerin kolayca kullanılabilmesi ve iş sürecinin insandan bağımsız ya da insan gücünün azaltılması için kullanılan bir teknolojidir. Özellikle fabrikalarda kullanılan endüstriyel fabrika otomasyonu sayesinde verim daha fazla olurken üretim hatasının da ortadan kaldırılması hedeflenmektedir.

Endüstriyel Fabrika Otomasyonu Nedir?

Endüstriyel otomasyon sistemleri üretim sürecinin daha hızlandırılmasını sağlarken kalitenin de yükselmesini hedefler. Üretimin manuel olmak yerine otomatik bir şekilde devam ediyor olması ise bu sistemin en büyük avantajları arasında yer alır.

İnsan gücünün ön planda olduğu manuel sistemlerde üstün bir performans beklenmesi mümkün değildir. Endüstriyel işlerde ise performans düştükçe üretimde düşeceği gibi kalitede de düşüş olabilecektir. Otomatik olan yani bilgisayarlaşan sistemlerde ise kontrol sisteminin daha düzenli ve üst düzey olması sistemin hata payını yok denecek kadar düşürür. Fabrika otomasyonu sistemi sayesinde fabrika içerisindeki tüm makineler birbirine entegre edilmiş bir şekilde çalışabilir. Uzaktan kontrol edilebiliyor olmasından dolayı üretim sürecinde esneklik olmaz ve bu sayede tüm süreç kontrollü bir şekilde devam eder.

PLC endüstriyel otomasyon sistemi fabrikanın ihtiyacı doğrultusunda üretilmiştir. Bu sistemlerin seçilmesi sonucunda birtakım avantajların sağlanması da mümkün hale gelecektir.

Endüstriyel Otomasyon Sisteminin Avantajları

Otomasyon sistemlerinin kullanılmasının fabrikalara sağlamış olduğu sayısız fayda vardır. Aşağıda bahsedeceğimiz bu faydalar işletmenin iş hacminin daha fazla artmasına imkan sağlayacaktır.

  • Üretimin daha seri ve hızlı olması,
  • Maliyetin daha düşük olması,
  • Kalitenin bozulmaması,
  • Güvenli üretim,
  • Hızı kontrol, Hızlı çözüm
  • Uzaktan müdahale ve takip,
  • Anlık veri elde etme,

Düşük Maliyet Avantajı

Endüstriyel işletmelerde fabrika otomasyon sistemi kullanıldığında daha az personelle daha fazla üretim sağlanmış olur. Bu da işletmenin giderlerinin daha aza inmesine imkan sağlar.

Hızlı Üretim Avantajı

Fabrikada üretim oldukça önemlidir. Endüstriyel otomasyon sistemi sayesinde tüm makineler birbirine entegre edilebiliyor olduğundan dolayı üretim aralıksız olarak devam edebilir.

Kaliteli Üretim Avantajı

Bir işletme yakaladığı kaliteyi bozmaması gerekir. Manuel yapılan işlerde kalitede farklılık söz konusu olabilir, ancak otomasyon sistemlerinde insan gücüne ihtiyaç azaldığı için hata payı olmaz ve üretim kalitesinde düşüş yaşanmaz. Makineler aynı hız ve kalitede üretim yapmaya devam edebilir.

Çukurova Mühendislik, deneyimli mühendis ve teknisyenler ile kaliteli hizmet vermektedir https://www.cukurovamuhendislik.com.tr/