Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adaylığı için YSK’ya başvurduğu AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Ankara milletvekili adayı olacağını duyurarak, “17 kabine üyemin hemen hemen her birine değişik illerde görevler vereceğiz, onları büyükşehirlerden aday yapmayı belirledik” dedi.

Millet İttifakı’nı da HDP’nin cumhurbaşkanı adayı çıkarmama kararı üzerinden hedef alan Erdoğan, HÜDAPAR’ın Cumhur İttifakı’nın desteğini kıymetli bulduğunu belirtti.

“Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs’tan zaferle çıkacağından ittifak olarak hiç kuşkumuz yok” diyen Erdoğan,” Cumhur İttifakı’nın yerli, milliliğin, samimiyetin adresi. Şu anda Cumhur İttifakı’nın içerisinde yer alan BBP, HÜDAPAR’la ilgili uydurma yaklaşımlar var. Biz ittifakımızın ilkelerinde zaten uyumlu olmuşuz. Uyum olmasa Cumhur İttifakı’nın içerisinde yol yürümeyiz. Şu anda HÜDAPAR’a yakıştırılmak üzere çirkinlikler var. HÜDAPAR bunları kabul etmiyor, bizim terörle hiçbir ilgimiz olmaz diyor, tamamen yerli ve milli yapı” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, deprem bölgesinde yarın temel atılmaya başlanacağını belirterek, ‘Hızlı davranılıyor’ eleştirilerine “Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir. Bunu söyleyenlerin geçmişinde bu tür adımlar yok. Bir seneyi hedef olarak koyarsın ama bu 13 ay olur, 14 ay olur. Dikey mimariye girmiyoruz, zemin kontrolleri yapıldı” diye yanıt verdi.

‘İNŞALLAH CHP VE ORTAKLARI DEPREMDEN DERS ÇIKARMIŞTIR’

Seçime ilişkin de konuşan Erdoğan, özetle şu açıklamaları yaptı:

“Ben İstanbul çocuğuyum, yaklaşık 5 yıl İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım. Depremin tehdit etmeyeceği hiçbir şehir olamaz, buna Ankara da dahil. Ancak deprem felaket tellallığı yapmayı da doğru bulmuyorum. İstanbul belediye başkanıyken İstanbul’a girişi vizeye tabi tutma projem vardı. İnşallah CHP ve ortakları bu depremden ders çıkarmışlardır ve kentsel dönüşüme karşı olmaktan vazgeçmişlerdir.

Nejat İşler'in gönderdiği çelenk gündem oldu Nejat İşler'in gönderdiği çelenk gündem oldu

‘YURTLAR ÇOK İŞİMİZE YARIYOR, ONLİNE’A BİRAZ DAHA DEVAM’

Uzun bir süre olmayacak ama online sistemle biraz devam edelim. Çünkü yurtlarımız çok işimizi görüyor. Şartlar elverişli olursa uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimin harmanlandığı hibrit öğretim seçeneği tabii ki değerlendirilecektir. Online sistemle biraz daha devam edelim diyoruz.

‘ALIŞILMIŞ BİR ŞEÇİM KAMPANYASI DÜŞÜNMÜYORUZ’

Alışılmış bir seçim kampanyası düşünmüyoruz, ortada bir hüzün var. Bu hüznün olduğu bir dönemde müziksiz bir kampanya süreci yaşayacağız. Şehirlerimizin tamamında her vatandaşımızın kapısını çalıp, vatandaşlarımıza neler yaptığımızı anlatacağız.

HDP ÜZERİNDEN MİLLET İTTİFAKI’NI HEDEF ALDI

Şu anda o masanın ortaya çıkardığı aday, biz Cumhurbaşkanı olduğumuz zaman bir cumhurbaşkanı yardımcımızı çıkardık diye bizimle istihza ediyordu, alay ediyordu. Şu anda bay bay Kemal, Cumhurbaşkanına böyle bir soru sorulamaz, bu 15 de olur diyor. Böyle bir devlet yönetimi olabilir mi? Şu anda Ankara ve İstanbul belediye başkanlarını Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak taltif ettiğini söylüyor. Terör örgütünün siyasi uzantısını da masaya koydu. Devlet yönetiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bir kabile devleti değildir. Öyle lafla sadece ben buradan Cumhurbaşkanlığı kaparsam, herkese sandalyeler dağıtırsam Cumhurbaşkanlığını alırım diye ülke yönetilemez. Tam anlamıyla eski Türkiye’deki koalisyon mantığı ile çalışıyorlar. Dağıt sandalyeleri al Cumhurbaşkanlığı havalarında, bu kadar basit.

HDP en başından beri bu masanın yedinci ortağı idi. Biz masanın altında demiştik. Şimdi masanın altından üstüne çıktı. CHP’nin HDP ile asgari müşterekleri olduğunu biliyoruz. HDP eşittir PKK’dır, YPG, PYD’dir. Bu denklemde CHP’nin yeri nerede kalıyor? Bunu benim milletim düşünsün. Benim vatandaşım millidir, yerlidir, özellikle dışarılardan yönetilen emperyal kafaların mahkumu değildir. Emperyal kafaların tamamen dışında milli ve yerli olan yönetime benim vatandaşım layıktır. Benim vatandaşlarımı Kürt de olsa, Zaza da olsa, bunların ölümüne neden olanları dışarı çıkartmak için gayret sarf ediyorsak bunun hesabını ne bu dünyada ne de ebedi alemde veremeyiz? HDP’lerin planları arasında neler var? Kandil’deki talimatlarını uygulamak var. 6’lı Masa’nın görüştüğü HDP budur. Kandil’deki terörist elebaşları da zaten 6’lı Masa’nın kendileri için umut verdiğini söylüyorlar. Meral Hanım HDP de HDP’nin talepleri de masaya gelemez demişti. Şimdi HDP kumar masasına oturmuş durumda. HDP elbette taleplerinin karşılanmasını isteyeceklerini açıkça belirtiyorlar. Bu talepleri Kandil belirliyor. 14 Mayıs’ta inşallah hepsine gereken dersi benim aziz milletim verecek.

Bu masanın ilkesizlik üzerine kurulu olduğunu hep söyledik. Masadakilerin birbirine pusu kurduğunu dile getirdik. Meral hanım bu masayı kumar masası olarak anlattı. Biz noterden gelecek talimatlarla hareket etmeyiz dedi. Hile hurda hainlik bu masada her şey var. Herkes birbirine çalım atıyor. İçlerinden bazılarının hakikati dile getirmesi tabii ki önemli. Yapılan açıklamalara baktığımızda. Buradan başarı beklemek mümkün değil.

HÜDAPAR ELEŞTİRİLERİNE ‘UYDURMA YAKLAŞIMLAR’ DEDİ

Cumhur İttifakı’nın 14 Mayıs’tan zaferle çıkacağından ittifak olarak hiç kuşkumuz yok. Cumhur İttifakı’nın yerli, milliliğin, samimiyetin adresi. Şu anda Cumhur İttifakı’nın içerisinde yer alan BBP, HÜDAPAR’la ilgili uydurma yaklaşımlar var. Biz ittifakımızın ilkelerinde zaten uyumlu olmuşuz. Uyum olmasa Cumhur İttifakı’nın içerisinde yol yürümeyiz. Şu anda HÜDAPAR’a yakıştırılmak üzere çirkinlikler var. HÜDAPAR bunları kabul etmiyor, bizim terörle hiçbir ilgimiz olmaz diyor, tamamen yerli ve milli yapı. HÜDAPAR Cumhur İttifakına desteğini önemli ve kıymetli buluyorum. Eğer Karabağ’da, Kızılelma’da buluşabiliyorsak, eğitim, sağlık, adalet, emniyette aynı istikamette buluşabiliyorsak bizim ayrı kalmamız diye bir şey yok. Süreç içerisinde takvimi aynen uygulayabiliyorsak kapımızı kapatmamız mümkün değil. Şurada fazla bir zaman kalmadı.”