Yüksek enflasyonu ve alım gücünün düşmesini protesto eden bir grup tarafından marketlerdeki bazı ürünlere yapıştırılan "Bu ürün size pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde. Oy verirken aklında bulunsun" çıkartmalarının tasarımcısı Mahir Akkoyun, sabah saatlerinde İzmir'de gözaltına alındı. Görsel iletişim tasarımcısı Mahir Akkoyun, Twitter hesabından sabah saatlerinde yaptığı açıklamada İzmir Konak Güvenlik Şube’ye götürüldüğünü duyurmuştu. Akkoyun, "Gözaltına alınıyorum. Konak güvenlik şube" demişti. mahirgra.

 'TANIDIK': CUMHURBAŞKANI'NA HAKARET

Akkoyun’un avukatı Berfin Kaya ise ANKA'ya açıklamasında, “Gözaltına alınma sebebi Twitter’da paylaşmış olduğu tasarımlar, bu tasarımlara ilişkin Cumhurbaşkanına hakaretten şu anda gözaltında” demişti. Kaya, "Mahir bu sabah saatlerinde evinden gözaltına alındı, gözaltına alınma sebebi Twitter’da paylaşmış olduğu tasarımlar, bu tasarımlara ilişkin Cumhurbaşkanına hakaretten şu anda gözaltında. Savcı mevcutlu istediği için adliyeye geçecek. Mahir’in paylaşımlarında herhangi bir suç yok, Cumhurbaşkanına hakaret suçu oluşmamış durumda ama yine de Mahir şu an gözaltında, birçok kurumdan da insan destek olmaya geldi Mahir’in yanındayız" ifadelerini kullanmıştı.

SERBEST BIRAKILDI

CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Kaan Akın ise Akkoyun’un bulunduğu yeri terk etmeme ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildiğini açıkladı. Mahir Akkoyun herhangi bir adli kontrol tedbiri uygulanmadan mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

'HERHANGİ BİR HAKARET ETME KASTIM YOKTUR'

Akkoyun’un Adliye’de savcıya verdiği ifade ortaya çıktı. Cumhuriyet'in haberine göre Akkoyun ifadesinde üzerine atılı suçları kabul etmeyerek şunları söyledi: “Ben grafik tasarımcı olduğumdan siyasi gündem olan bana göstermiş olduğunuz Twitter hesabımda paylaştığım etiketleri tasarladım. Sadece Twitter hesabımda paylaştım bu etiketlerin dökümünü ve marketlerde yapıştırma işlemini ben yapmadım bunu kimin yaptığı hakkında herhangi bir bilgim yok. Tasarımları siyasi gündeme ilişkin düşüncelerimi beyan etmek amacıyla paylaşımda bulundum. Herhangi bir hakaret etme kastım yoktur. Hazırladığım görselleri kullanmak için pek çok kişi mesaj gönderiyordu bunlara cevap vermek zaman aldığından genel bir açıklama olarak Tweeti paylaştım. Üzerime atılı suçu kabul etmiyorum. Yakalama kararı hukuka aykırı olup işleme itiraz etmekteyim” dedi.

ETİKETLERDE NE VAR?

Akkoyun'un tasarladığı ve market raflarında dün çok sayıda ürüne yapıştırılan çıkartmalarda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin fotoğrafları görülüyordu. Çıkartmaların üzerinde de, "Bu ürün pahalı mı geldi? Erdoğan sayesinde" ve "Bu ürün bizim yüzümüzden pahalı" yazıları yer alıyordu.

Kampanya sosyal medyada ses getirmiş, tasarımcı Akkoyun çıkartmalardaki görselleri kendisinin hazırladığını belirtmişti.