Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmede Putin'e "Soçi Mutabakatı'na uygun şekilde teröristleri ilk planda sınır boyunca en az 30 kilometre derinliğine kadar temizlemenin önem ve öncelik arz ettiğini belirttiği" aktarıldı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya lideri Putin’le telefonda görüştü.

Açıklamada, görüşmede enerji başta olmak üzere Türkiye-Rusya ilişkilerinin ele alındığı, tahıl koridoru ve terörle mücadele dahil bölgesel konuların değerlendirildiği belirtildi.

Açıklama şöyle devam etti:

Çömez'den Erdoğan'a: Başın sıkışınca 'Bana Turhan'ı bulun' derdin Çömez'den Erdoğan'a: Başın sıkışınca 'Bana Turhan'ı bulun' derdin

“Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede ortak gayretlerle şimdiye kadar 13 milyon tonun üzerinde tahılın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasını temin ettiklerini; tahıl koridoru kapsamında farklı gıda ürünlerinin ve tedrici surette başka emtianın da ihracına yönelik çalışmalara başlayabileceklerini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşın en kısa zamanda sona erdirilmesinin samimi temennileri olduğunu dile getirdi.

PKK/YPG/PYD’nin Suriye’nin kuzeyindeki bölücü faaliyetleri ve Türkiye’yi hedef alan terör saldırılarının devam ettiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2019 yılındaki Soçi Mutabakatı’na uygun şekilde teröristleri ilk planda sınır boyunca en az 30 kilometre derinliğine kadar temizlemenin önem ve öncelik arz ettiğini belirtti.”