Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik olası operasyonuna karşı ABD ve Rusya’dan sonra Şam yönetimi de açıklama yaptı.

Rusya devlet kanalı Russia Today’e (RT) konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, olası operasyona karşı direneceklerinin mesajını verdi.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın RT’ye dayanarak verdiği haberde Esad, “Eğer bir işgal olursa, ilk aşamada halk direnişi olacak. Elbette direniş Suriye ordusunun mevzilendiği yerlerde olacak, ordu Suriye’nin tüm bölgelerinde konuşlandırılmıyor ve askeri koşullar doğrudan çatışmaya el verdiği durumda bunu yapacağız” ifadesini kullandı.

İDLİB SÜRECİNİ HATIRLATTI

Esad, iki buçuk yıl önce Suriye ve Türk ordusu arasında İdlib’de yaşanan çatışmaları anımsatarak, “Suriye ordusu Suriye topraklarına giren bazı Türk hedeflerini imha etmeyi başardı. Askeri kabiliyetlerin izin verdiği ölçüde durum aynı olacak” dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan 'Barış Akademisyenleri' mesajı: Hemen görevlerinin başına atanacaklar Kılıçdaroğlu’ndan 'Barış Akademisyenleri' mesajı: Hemen görevlerinin başına atanacaklar

ABD ve Rusya’nın dışişleri bakanlıkları da yaptıkları açıklamada, olası bir operasyonun bölgedeki istikrarı bozacağını belirterek, Türkiye’yi 2019’da imzalanan ateşkes mutabakatlarına uymaya çağırmıştı.