HDP’nin bugüne kadar Erzurum’dan çıkardığı tek milletvekili olan Seher Akçınar Bayar,  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na dönük saldırıları değerlendirdi.

7 Haziran öncekinde kendilerine yönelik saldırıları hatırlatan Bayar, “Bugün o çok özlediğimiz dayanışma mesajlarını duyuyoruz, bu çok önemli” dedi.

Erzurum’da daha önce de muhalefet partilerine saldırılar gerçekleşmiş, 7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP’nin seçim çalışmaları da engellenmişti.

4 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirilen Erzurum mitinginde de benzer ve acı olaylar yaşanarak yüzlerce yurttaş yaralanmıştı.

Hiç kimse gözaltına alınmazken, 150’nin üzerinde araç yakılmış, Tekman’da HDP mitingine gidenleri taşıyan bir araç, şoför Aydın Taşkesen ile birlikte ateşe verilmişti.

Evrensel’den Kübra Kırımlı’nın haberine göre, Erzurum’da tüm bu baskı ve engellere rağmen 2015 yılı seçimlerini kazanan Sosyolog ve İnsan Hakları Savunucusu Seher Akçınar Bayar, Ekrem İmamoğlu’nun mitingine yapılan saldırıdan duyduğu üzüntüyü anlattı:

"8 yıl önce yaşananlar ile bugün yaşananlar aynı şeyler. Bize saldıranlar satır kullanmışlardı. Sayın Selahattin Demirtaş’ın da katılımıyla gerçekleştirdiğimiz 4 Haziran mitingimizin 1,5-2 saat sürmesi beklenirken; saldırıdan kaynaklı yarım saat sürmüştü. Zaten miting başlamadan önce saldırılar başlamıştı. Saldırı ardından polisin alandan çıkan yurttaşları yönlendirdiği ve ‘güvenli’ dediği alanda satırlı güruh seçmenlerimize saldırmak için bekliyorlardı. Yüzlerce yurttaşımızın yaralandığı ve Aydın Taşkesen’in de yakıldığı bir mitingdi."

İmamoğlu’nun taşlanmasına karşı yapılan birlik ve dayanışma çağrılarını anlamlı bulduğunu söyleyen Bayar, "Şunu ifade etmek isterim: 8 yıl önce Erzurum’da HDP’ye yapılan o saldırıyı o gün bütün muhalefet güçleri kınayıp, bugünkü gibi dayanışma mesajları verilseydi; bugün Sayın Ekrem İmamoğlu’na ve CHP’ye yönelik bu saldırı gerçekleşmezdi. Bugün o çok özlediğimiz dayanışma mesajlarını duyuyoruz. Bu çok önemli. Biz 4 Haziran 2015 günü Erzurum’da yaşadığımız o saldırı karşısında muhalefetten yahut herhangi başka bir siyasetten tek bir geçmiş olsun mesajı almadık. Ancak yine de 'O meydanda Sayın İmamoğlu değil de yine Kürt adaylar olsa yine aynı mesaj verilir mi' diye sormadan edemiyorum. Kamuoyunda bugünkü gibi karşılanmamıştı o gün" dedi.

"SALDIRILAR PARAMİLİTER GÜÇLER TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLİYOR"

Bugün de saldırıların paramiliter güçler tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Bayar, "8 yıl önce gerçekleştirilen saldırılar sonrasında öğrendik ki; saldıranlar Erzurumlu değildi. Faklı il ve ilçelerden yurttaşların taşınarak Erzurum’a getirildiğini öğrenmiştik. Bugün de öyle... 2015 yılında Erzurum’da HDP’lilere miting alanı olarak Hayvan Pazarı adres olarak gösteriliyordu. Diğer siyasi partilere ise Cumhuriyet Meydanı. Biz 4 Haziran 2015 seçimlerinde bunu kırdık. İnanın seçimleri kazandığımızdan daha çok mutlu olmuştuk, kentte bazı şeyleri değiştirdiğimize... Bugün ise Sayın Meral Hanım milletvekili adayı. Değil tek aday, 3 adayı Meclise gönderecek gücü var Erzurum’un, orada yaşayan Kürtlerin” diye konuştu.