EYT emeklilik yaşa takılanlar uzun zamandır gündemde! Sosyal ve yardımlaşma derneği 15 milyon kişinin yaş haddine takılarak emekli olamadığını söylüyor. Peki EYT’liler ne istiyor?

Online Çift Terapisi Hizmetleri Alma Online Çift Terapisi Hizmetleri Alma

Emeklilikte Yaş Haddini Aşamayanların İstekleri

Gazete manşetleri sık sık yaşa takılanların organizasyonların söz eder. EYT mağduriyeti yaşayanlar bir araya gelerek seslerini duyurmak için çeşitli alanlarda organizasyonlar düzenliyor. EYT grubuna dahil olanların istekleri:

  • İlk istekleri 1999 yılında çıkarılan yasaya göre öncesinde de işe başlayanların emekli olmasıdır.
  • 1999 öncesi işe başlayarak çalışma hayatına başlayanlar bir önceki yasaya göre emekliğe hak kazanmak istiyor.
  • Personel sağlık çalışanları da dahil bu isteği iletmektedir.
  • Prim ödeme günü dolan kişiler çalışma süresi için emekli maaşı almak istediğini vurguluyor.
  • Bu sorun çözülmediği sürece kayıt dışı yönelimler artarak devam edeceği hükümete duyurulmaya çalışılıyor.
  • En düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesi de diğer istekleri arasında.

EYT Kimleri Kapsar

EYT taşeron son dakika her geçen gün kişi sayınızı arttırmaktadır. Düzenleme yapılması iki yıldır gündemde ancak henüz kamuoyunun beklentileri karşılanmadı.

EYT düzenlemesi yapıldığında milyonlarca kişi emekli olacak ve emekli maaşı almaya hak kazanacaktır. Düzenleme yapılır ise yaş şartı olmadan prim gününü dolduran herkes emekli olacak. EYT düzenlemesinden yararlanacak kişilere baktığımızda hala emekli olmayanlar, 1999 öncesi sigortalı işe başlayanlar ve prim şartını tamamlayanlar için geçerlidir. EYT temel olarak prim gününü dolduran herkesin emekli olabilmesi için düzenleme yapılmasını istemektedir.

Prim gün sayısı içinde erkekler için 25 yıllık kadınlar için 20 yıllık aktif sigorta girişi yapılması istenir. Geçmiş yasalarda yaşa takılanlar için kısmi emeklilik modeli uygulanmaktaydı. Buna ek olarak sigorta süresi veya aylık bağlama gibi birçok farklı sistemde halen tartışılmaktadır. EYT grubunda ki kişiler ise en doğru modelin prim günü esas alınarak emekliliğin belirlenmesinde mutabık olmuştur.

EYT Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 3600 ek göstergesine yapacağı düzenleme ile değiştirilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz mayıs ayında düzenleme yapılması beklenirken halen bir ek düzenleme yapılmadı. Bakanlık tarafından çalışmaların hala devam ettiği ve kısa sürede bitirileceği açıklaması geldi.