Gazeteciler bu soruya cevap verdi…

Yarın gazetesinin "Tek soru 10 cevap" kısmında bu hafta, Başbakan'ın emriyle gazetecileri işten çıkaran Fatih Altaylı'nın dün Cüneyt Özdemir'e yaptığı açıklamalar gündeme alındı. Altaylı, Başbakan'ın emrine uymanın gazetecilerin kaderi olduğunu savundu. Peki gazeteciler bu konuda ne diyor? Altaylı neden istifa etmiyor? İşte gazetecilerin Yarın'a verdiği cevaplar:

1) Fatih Altaylı - HaberTürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Tarafsızım

Hangi gazeteci şahane gazetecilik yapıyorum, istediğimi de yazıyorum diyebilir. Ben hiç mutluyum dedim mi? İstifa et istifa et. Ne olsun, medyanın başında sadece havuzcular mı olsun? Ben ne cemaatçiyim ne hükümetçiyim.

2) Mirgün Cabas - Gazeteci

Baskı varsa istifa et

Gözden kaçırmayın

İkbal Gürpınar: Suriyeliler geldi, yağmur üzerine yağmur yağdı İkbal Gürpınar: Suriyeliler geldi, yağmur üzerine yağmur yağdı

Eğer üzerinde baskı varsa, kendini kullandırtma, ya da bize, burada bulunmam sizin için nimettir ben gidersem, kötüsü gelir deme, kötüsü gelsin, görelim. Herkes de o kuruma artık o yeni gelen adamın yönettiği kurum diye baksın. Sen bu işe paravan olma.

3) Işıl Kurt - Yarın Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Mağduru oynamasın

 AKP’nin bir kalemi olarak hareket ediyor, “Mağdurum” demesine gerek yok. “Doğru bildiğim bu bende onu yapıyorum” demesi daha dürüst olur. İstifa etmek yerine var olan gücün yanında bir asalak gibi yaşamayı kendisi tercih ediyor.

4) Alper Birdal - SoL Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Garip değil

Başbakan’dan talimat alarak gazetecilik yapan bir kişinin de “Ne var hepiniz talimat alıyorsunuz. Sanki yeni mi öğreniyorsunuz?” gibi bir zeminde kendini savunması, istifa etmeyi düşünmemesi bana hiç garip gelmiyor.

5) Barış İnce - BirGün Gazetesi Yazı İşleri Müdürü

Alışkanlıkları var

İki tane nedeni var. Genel yayın yönetmenliği konumu 1980 sonrasında bir çeşit CEO’luğa dönüştü. Pastanın içersine Fatih Altaylı büyük bir yer edinmiş durumda. İkincisi iktidar alışkanlığı. Bu alışkanlıktan da vazgeçmek kolay değil.

 6) Fatih Polat - Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Feda etmek istemiyor

Önemli bir medya grubunda çok etkin bir konumda. Bunu ve bunun sağladığı yaşam standartlarını feda etmek istemiyor.  Bıraktığı zaman Fatih Altaylı’nın bağımsız olarak ne konuda uzman olduğuna yanıt bulamazsınız.

7) İhsan Eliaçık - Karşı Gazetesi Yazarı

Vicdanı yok

Gazetecilik vicdanı olmadığını düşünüyorum. Bu vicdan olmadığı için harekete geçmiyor ve istifa etmeyi düşünmüyor. Kendi sesiyle yapılan konuşmalar var. Herhangi bir gazetenin başında genel yayın yönetmeni olmaması lazım.

8) Ümit Aslanbey - Taraf Gazetesi Yazı işleri Müdürü

Rahatsızlığı yok

İstifa etmediğine göre kişisel bir nedeni vardır. Belki imkânlarını bırakmak istemiyordur, belki kimsenin bilmediği şeyler vardır. Bir sürü nedeni olabilir ama istifa etmemesi anlamsız. Demek ki orada rahatsız olduğu bir şey yok şuan için.

9) Levent Üzümcü - Karşı Gazetesi Yazarı

İnanmak zorundayız

Biz üstüne ne dersek diyelim, neden istifa etmediğini çok net bir şekilde anlattı. Kendisinin söylediğine inanmak zorundayız. 400 çalışanın kendisi tarafından oraya yerleştirildiğine, ekmeklerinden sorumlu olduğuna.

10) Cüneyt Akman - Halk TV Haber Müdürü

İktidarı bırakamıyor

Birçok kişi için de aynı soru sorulabilir tabi. Şimdi Fatih Altaylı yakalandı tabi böyle bir tarafı var.  İktidar denen şey öyle kolay bırakılan bir şey değil, gazetecilerin de iktidarları var demek ki koltuklarını bırakamıyorlar.