Cumhur İttifakı ortaklarından Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı lideri Fatih Erbakan, eğitim sistemini eleştirerek, "İmam hatipten mezun olmuş ama deist olmuş namaz kılmıyor, bunları görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Fatih Erbakan, Haber Global’de konuk olduğu Buket Aydın'ın programında eğitim sistemine yönelik eleştirilerini sürdürdü.
Eğitim sisteminde manevi kalitenin artırılması gerektiğini belirten Erbakan, şunları söyledi:

"Şu anda maalesef toplum olarak ahlaki ve manevi açıdan problemler yaşadığımız ortada. Uyuşturucu kullanımı, boşanmaların artması, deizmin ve ateizmin gençlerin arasında yaygınlaşması, hatta imam hatipten mezun olmuş ama deist olmuş namaz kılmıyor, bunları görüyoruz.

Eğitim sisteminin insanların manevi olgunluğa ulaştıracak noktada olmadığını görüyoruz. Hem bilimsel kalitenin hem de ahlaki ve manevi kalitenin artırılması lazım. Ahlaki ve manevi kalite olmadan, sadece bilimsel kalite yeterli olmuyor. Demek ki imam hatipler de kuruluş amacı ve taşıdığı manaya uyumlu olamıyor. Kalite demek ki olması gerektiği gibi değil. Rahmetli Erbakan hocamız, ‘Ahlak maneviyat olmadığı zaman 85 milyonun başına birer jandarma dikmeniz gerekiyor’ derdi."

Erbakan, 8 Mayıs'ta Konya'da yaptığı seçim çalışması sırasında, "Ailemizi korumamız lazım. Gençlerimizi korumamız lazım. Çocuklarımızı korumamız lazım. Milli Eğitim müfredatı, milli ve manevi değerleri önceleyen bir hale getirilecek. Erbakan hocamızın tabiriyle 5'in 4'ten büyük olduğunu öğrettiği kadar, 4 helalin de 5 haramdan büyük ve kıymetli olduğunu öğreten bir eğitim sistemine geçilecek" ifadelerini kullanmıştı.