Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu, hakkındaki beraat kararı dört kez bozulduktan sonra yarın (31 Mart Cuma) İstanbul 15. Ağır “Ceza” Mahkemesi’nde tekrar davasına bakılacak olan sosyolog Pınar Selek için açıklama yaptı. Açıklamada, 2009 yılından beri Türkiye dışında yaşayan devam eden dava için, “beraat kararı” çağrısı yapıldı.

50 yazar tarafından yapılan ortak açıklamada, “Biz Uluslararası Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu üyeleri, dünyanın dört bir yanında bu davayı izleyenlerin tepkilerine katılıyor, Türk yargısının bu işkenceye son vermesini talep ediyor ve bu duruşmadan kesin bir beraat kararı çıkmasını bekliyoruz” dendi.

T24'te yer alan habere göre, Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu üyeleri tarafından yapılan açıklama şöyle:

“İki buçuk yıl hapis, dört beraat kararı ve 25 yıl süren yargılamanın ardından, 6 Ocak 2023 tarihinde Pınar Selek hakkında uluslararası yakalama emri çıkarıldı ve 31 Mart günü İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeni bir duruşmaya çağrıldı.

Nedim Şener'den tepki çeken tweet: Kılıçdaroğlu'na oy verenlere hakaret etti Nedim Şener'den tepki çeken tweet: Kılıçdaroğlu'na oy verenlere hakaret etti

Pınar Selek’e frankofon ülkelerden destek yağıyor, basında her gün hakkında yazılar çıkıyor, radyo ve televizyon programları yapılıyor, binlerce imza toplanıyor, adı duvarlara yazılıyor, yürüyüşler, geceler, etkinlikler düzenleniyor, en ünlü sanatçılar metinlerini okuyor, adı bir üniversite kampusuna bile verildi. Son haftalarda Fransa’da Pınar Selek’in adını duymadığımız bir gün bile geçmiyor.

Biz de, Uluslararası Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu üyeleri, dünyanın dört bir yanında bu davayı izleyenlerin tepkilerine katılıyor, Türk yargısının bu işkenceye son vermesini talep ediyor ve bu duruşmadan kesin bir beraat kararı çıkmasını bekliyoruz.”

50 İMZA

Ortak açıklamaya imza koyan Frankofon Kadın Yazarlar Parlamentosu üyeleri şunlar:

Achour Amina, Alicia Dujovne Ortiz, Ananda Devi, Annie Richard, Bettina de Cosnac, Carole Fréchette, Catherine Cusset, Catherine Pont-Humbert, Cécile Oumhani, Chahla Chafiq, Chochana Boukhobza, Claudine Monteil, Cleopatra Lorintiu, Danielle Fournier, Danielle Michel Chiche, Denise Desautels, Diane Régimbald, Dora Carpenter Laitiri, Emna Belhaj Yahia, Fatoumata Ki-Zerbo, Faouzia Zouari, Florence Cadier, Gaël Octavia, Garali Mariem, Georgia Makhlouf, Hélène Cardona, Hella Feki, Hyam Yared, Isabelle Alonso, Laurence Dionigi, Laurence Gavron, Leila Bahsaïn, Leila Tauil, Lise Gauvin, Louise Lambrichs, Lynda-Nawel Tebbani, Madeleine Monette, Magda Carneci, Maram Al Masri, Marie-Christine Vandoorne, Mariejosé Alie, Marie-Rose Abomo Mvondo Maurin, Marielle Anselmo, Martine Jacquot, Michelle Rakotoson, Safiatou Dicko Ba, Sedef Ecer, Sophie Bessis, Suzanne Dracius, Viktor Lazlo.