Van’da iki yurttaşın helikopterden atılması soruşturmasını yürüten savcı İsmail Köker ile olayı kamuoyuna duyuran gazetecileri gözaltına aldıran savcının aynı kişi olduğuna dair haber yaptıkları için yargılanan gazeteciler Mezopotamya Ajansı’ndan (MA) ile Jiyan Haber’den İdris Yayla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

MLSA ve MA'da çıkan haberlere göre “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçlaması ile Van 2. Ağır Caza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Ferhat Çelik katılmazken, İdris Yayla hazır bulundu.

Yayla duruşmada bir önceki duruşmada açıklanan esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yaptı.

Yayla savunmasında “Demokratik toplumlarda basının görevi sadece bir iletişim ve haber faaliyetinde bulunmak değildir. İnsan haklarını ve kamusal niteliği ilgilendiren olayların haberleştirmek suretiyle toplumsal alana aktarır. Söz konusu aktarımın kamusal tartışmaya, hak ve özgürlüklerin korunmasına yönelik etkisinden dolayı ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına yönelik ilkelerin uygulanması basın özgürlüğü söz konusu olduğunda dar yorumlanması hukuki bir zorunluluk haline gelmiştir” dedi.

Beraatını talep eden Yayla, ceza alması durumunda hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasını kabul etmediğini ifade etti. Kararını açıklayan mahkeme, Çelik ve Yayla’ya ayrı ayrı olmak üzere 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

NE OLMUŞTU?

İddianamede gazetecilere yöneltilen suçlamaya 8 Ekim 2020’de Mezopotamya Ajansı’nda yayınlanan “Gazetecilere gözaltı talimatını aynı savcı verdi” başlıklı haber delil olarak gösteriliyor.

Suçlama konusu yapılan haberde Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020’de askerler tarafından alıkonulan Osman Şiban ve Servet Turgut’un helikopterden atılarak işkenceye maruz bırakılmasını gündeme getiren gazeteciler Adnan Bilen, Cemil Uğur, Şehriban Abi, Nazan Sala ile eski gazete dağıtıcıları Şükran Erdem, Mikail Tunçdemir ve Fehim Çetiner hakkında 6 Ekim 2020 tarihinde gözaltı kararı veren savcının Servet Turgut ve Osman Şiban’ı işkenceye maruz bırakan kolluk görevlileri hakkında açılan soruşturmayı yürüten savcı İsmail Köker olduğu kamuoyuyla paylaşılmıştı.

İddianame savcısı, MA’nın haberinin Jiyan Haber dışında “örgüte müzahir basın yayın kuruluşları” tarafından paylaşıldığını iddia ederek müşteki savcının terör örgütüne hedef gösterildiğini iddia etmiş ve gazetecilerin cezalandırılmasını istemişti.

Savcının “örgüte müzahir” oldukları iddiasıyla saydığı haber siteleri arasında Evrensel ve ArtıGerçek’in yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun web sitesi de yer almıştı.

Buna ek olarak iddianame savcısı, suçlama konusu yapılan haberin yayınlanma tarihi 8 Ekim 2020 olmasına rağmen iddianamede “suç tarihi” olarak 9 Ekim 2020 tarihine yer vermişti.

Kaynak: Bianet